Samozatrudnienie

Na rynku pracy ostatnio mamy istne zatrzęsienie, wynika to z wielu czynników, masowej emigracji specjalistów na zachód, oraz napływu taniej siły roboczej ze wschodu. Otwiera to przed nami bardzo dużo możliwości rozwoju naszej kariery zawodowej, ponieważ ze względu na brak specjalistów na rynku pracy powstaje swego rodzaju nisza zawodowa w wielu kierunkach. I tutaj pojawia się szansa dla nas, młodego pracownika, który dopiero wchodzi w rynek pracy i zbiera pierwsze szlify na tymże rynku. Ofert zatrudnienia są całe tysiące, stopień bezrobocia w Polsce mamy najniższy od bardzo długiego czasu, dlatego nie ma się co dziwić ze mamy teraz tak zwany rynek pracownika, a nie pracodawcy, co w skrócie znaczy ,że to pracownik wybiera gdzie chce pracować i dla kogo i to bardziej, mówiąc kolokwialnie, pracodawcy biją się o pracownika ,dlatego że jak pisałem wcześniej, specjalistów brak na rynku pracy. Nawet jeżeli w danej chwili nie posiadamy specjalnych kwalifikacji bądź specjalizacji w interesującej nas dziedzinie, możemy przejść szereg kursów, które pozwolą nam osiągnąć więcej jako pracownik, ale o tym później. No właśnie pracownik, a co jeżeli nie chcemy być szeregowym pracownikiem, trybikiem w wielkiej maszynie zwanej firmą? Jest na to recepta, której na imię „Działalność Gospodarcza”. Zatem jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą? Wbrew pozorom nie jest to nic trudnego, ale wiąże się z tym szereg dodatkowych obowiązków, które jako pracownik na etacie mieli byśmy z głowy. No ale wiadomo wszystko ma swoje plusy i minusy jak to w życiu.
Zacznijmy może od prostszego sposobu kariery zawodowej, jesteśmy szeregowym pracownikiem, przychodzimy do pracy, wykonujemy powierzone nam zadania i otrzymujemy za to (miejmy nadzieję) godziwą zapłatę. Z biegiem czasu pniemy się po szczeblach kariery, przechodzimy kursy, przechodzimy szkolenia, uzupełniamy wiedzę, zdobywamy kolejne certyfikaty umiejętności, szlifujemy język obcy jeżeli tego wymaga od nas rodzaj wykonywanej pracy, chociaż to zawsze nam się przyda, tak na przyszłość, jakakolwiek by ona przed nami się rysowała. Ale pamiętajmy że to właśnie my jesteśmy kowalami naszego losu i architektami naszej przyszłości. Oczywiście możemy przejść w ten sposób przez cały okres naszej kariery zawodowej, z mniejszymi lub większymi sukcesami, ale co w momencie kiedy przestaje nam to wystarczać, że stwierdzimy, że sami sobie chcemy być swoim szefem, układać sobie plan dnia i nie pracować od weekendu do weekendu, od wypłaty do wypłaty? Z pomocą przychodzi tutaj forma samozatrudnienia, czyli wspomnianej już jednoosobowej działalności gospodarczej.
Kiedy już zdecydujemy się na taki krok, musi się liczyć z szeregiem dodatkowych obowiązków i wyzwań które staną przed nami prowadząc własną firmę, bo tym właśnie jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Ale wróćmy do zasadniczego pytania, jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą? Tak jak wspominałem nie jest to nic trudnego, paręnaście lat temu kiedy sam borykałem się tym problemem, założenie jednoosobowej firmy zabierało trochę czasu z życia. Musiałem odstać swoje w kolejkach do okienek w urzędzie skarbowym, urzędzie miasta, i w zakładzie ubezpieczeń społecznych, czyli naszym poczciwym ZUSie. Teraz sytuacja zmieniła się diametralnie, państwo i instytucje które mu podlegają, wspomniany ZUS, urząd skarbowy, urząd miasta, wychodzą do nas na przeciw w kwestii jednoosobowych działalności gospodarczych W dzisiejszych czasach znaczącą część pracy związanej z założeniem jednoosobowej działalności gospodarczej możemy wykonać nie wychodząc z domu, z tego co się orientuje, to nawet niektóre banki, oferują taką możliwość w ramach swoich usług. Na rynku usług znajdziemy też mnóstwo specjalistów, którzy podejmą się tego zadania za nas, będą wymagali od nas jedynie podpisów pod dokumentami, które złożą w odpowiednich instytucjach. Będzie to od nas wymagało pewnego nakładu finansowego, no ale jeżeli chcemy być młodym przedsiębiorcom na rynku, musimy przyswoić sobie zasadę, że czas to pieniądz. Nasz czas, nasz pieniądz, czyli wydatek, który zaprocentuje w przyszłości.
Mamy już naszą firmę? Nadaliśmy jej unikalną nazwę, która wyróżni nas w natłoku innych firm z branży? Wyrobiliśmy sobie pieczątkę, którą będziemy stemplować faktury i dokumenty firmowe? Tak? No to czas na obowiązki.
Przede wszystkim kwestie opłat pracowniczych, które do tej pory pokrywał za nas nasz pracodawca, czyli między innymi: Opieka zdrowotna, składki Zus, ubezpieczenia od wypadków, teraz są na naszej głowie, tak jak cała księgowość, bilans przychodów i rozchodów. Musimy pamiętać, że urząd skarbowy w tej kwestii jest bezlitosny, każde opóźnienia i błędy, działają na naszą niekorzyść, co może wpłynąć na zarobki naszej firmy czyli de facto nasze zarobki, wszak prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą. Ale tutaj z pomocą przychodzą do nas takie osoby jak My sami, czyli prywatni przedsiębiorcy, którzy za niewielką opłatą, zajmą się naszymi rachunkami. Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło, biznes napędza biznes.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here