Praca nie musi być wcale katorgą. Nierzadko to ona jest jedynym słusznym narzędziem, które może pozwolić ci wieść takie życie, na jakie zawsze chciałeś sobie pozwolić. Musisz tylko właściwie ją wybrać. Jeżeli więc nie jesteś zadowolony z dokonanego niegdyś wyboru, najwyższa pora odważyć się na jakieś zmiany i pójść do firmy, w której nareszcie zostanie się docenionym. Zawód przedstawiciela handlowego zazwyczaj ma przed sobą naprawdę fajną przyszłość. Tobie też może on przypaść do gustu, zwłaszcza jeśli lubisz działać z ludźmi i wolisz sam zarządzać swoimi zawodowymi obowiązkami oraz rozkładać je w czasie, zamiast wypełniać polecenia przełożonych, którzy nie zawsze mają rację, bo rzadko kiedy potrafią idealnie wczuć się w twoją sytuację. Jakie korzyści daje więc praca przedstawiciela handlowego? Ile się w niej zarabia i co takiego jeszcze się na niej zyskuje?
1 – wysokie dochody
Przedstawiciel handlowy zarobki to jeden z tych zawodów, dla którego wprost nie da się ustalić żadnych widełek związanych z pensją. Na tym stanowisku można zarabiać zaledwie dwa tysiące złotych na miesiąc, a można zarabiać i dwadzieścia tysięcy. Oczywiście w Polsce mamy odgórnie ustaloną najniższą krajową, czyli najniższą możliwą pensję, jaką pracodawca ma prawo zaoferować pracownikom zatrudnionym na pełen etat, jednakże przedstawiciel handlowy nie zawsze działa na etacie, bo czasami prowadzi własną działalność, by dzięki temu otrzymywać więcej pieniędzy wprost do kieszeni. Mimo wszystko w przypadku tej pracy zarobki są jej najbardziej pozytywnym akcentem. Handel i sprzedaż to nie są proste sprawy, dlatego też można na nich naprawdę nieźle zarabiać. Ta sztuka udaje się jednak tylko prawdziwym wybrańcom. Jeżeli nie wiesz, jak przedstawić długopis, by każdy chciał go kupić, prawdopodobnie nie poradzisz sobie na stanowisku przedstawiciel handlowego, a przynajmniej nie na tyle, by zarobić na nim pensję wyższą od najniższej krajowej.
2 – praca dla każdego
Niby cały czas dążymy do równouprawnienia, ale jednak w niektórych branżach zawodowych zwraca się uwagę na takie elementy jak wiek czy płeć potencjalnych kandydatów na stanowiska. W przypadku branży medycznej bardziej docenia się starszych lekarzy. Nikt nie potraktuje tam trzydziestolatka na poważnie i na pewno nie uzna go za kogoś cenniejszego od pięćdziesięciolatka, mimo iż są to przecież wyłącznie jakieś stereotypy i bazowanie na mało praktycznych informacjach, bo przecież trzydziestolatek może mieć większą wiedzę niżeli pięćdziesięciolatek i często tak właśnie jest, bo jego wiedza jest bardziej aktualna. Z kolei branża IT dalej bywa lepszym środowiskiem do pracy dla mężczyzn. Kobiety też pomału próbują w niej działać, ale minie jeszcze trochę czasu, zanim ich obecność w firmach IT stanie się normą i nie będzie postrzegana jak coś nietypowego. Z koeli praca w sprzedaży jako handlowiec jest wykonywana i przez kobiety, i przez mężczyzn, a do tego jest wykonywana przez ludzi w każdym wieku (jedynym wymogiem jest oczywiście pełnoletność). W tej branży stereotypy po prostu nie istnieją. Jeżeli więc nie chcesz być postrzegany przez pryzmat swojej płci bądź swojego wieku, spróbuj podziałać właśnie w handlu.
3 – stała motywacja do pracy
W pracy przedstawiciela handlowego rzadko kiedy uzyskujesz taką „normalną” pensję. Oczywiście możesz mieć jakieś ustalone minimum i co miesiąc pobierać np. tysiąc pięćset złotych od pracodawcy, niezależnie od uzyskanych wyników sprzedaży, ale ostateczna wysokość twojej pensji będzie zależeć od tego, ile kontraktów podpiszesz i ile produktów sprzedaż. Przedstawiciele handlowi zarabiają na prowizji. Otrzymujesz ją za każdym razem, gdy tylko nawiążesz współpracę z klientem i ostatecznie coś mu sprzedasz albo podpiszesz z nim jakąś umowę. Wiesz zatem, że musisz się naprawdę postarać, jeżeli chcesz zarabiać coraz to więcej i więcej. Wizja dużych pieniędzy w obecnych czasach jest natomiast chyba taką najlepszą motywacją do dawania z siebie jeszcze więcej. Chęć zarabiania prowadzi cię do coraz cięższej i bardziej kreatywnej pracy. Bo nie chodzi wcale o to, by bez przerwy działać, a o to, by działać w sposób inteligentny i przemyślany, aby zarobić, a jednocześnie nadmiernie się nie przepracować.
4 – koniec z nudą
Wiedząc, ile zarabia przedstawiciel handlowy, nabierasz więc motywacji i ochoty na to, by samemu nim zostać. Przeglądasz oferty dla początkujących handlowców, odpisujesz na wybrane z nich, by już po chwili wziąć udział w krótkiej rekrutacji i zacząć normalną pracę. A możesz być pewien, że ta praca stanie się dla ciebie szaloną przygodą. O nudzie nie ma w niej mowy, bo każdy dzień potrafi wyglądać w niej inaczej, gdyż wszystko zależy od tego, jak akurat zdecydujesz się postąpić i jak zorganizujesz swój czas pracy. Możesz umówić się na spotkania z klientami, zatelefonować do tych najbardziej niezdecydowanych i ponownie na coś ich nakłonić albo spróbować podziałać w social media. Wykorzystujesz różne narzędzia i metody działania. Za każdym razem możesz też postąpić w nieco inny sposób, a to sprawia, że twoja praca nigdy nie staje się monotonna czy nudna.