Jak nie należy brać kredytów

Wzięcie kredytu nie zawsze jest dobrym posunięciem. Ogólnie rzecz biorąc pożyczka powinna być traktowana bardziej jak ta ostatnia deska ratunku, po którą sięga się wtedy, gdy już naprawdę nie ma się innego wyjścia. Sytuacje w życiu są jednak skrajnie różne. Ogólnie rzecz biorąc to życie potrafi zmienić się o sto osiemdziesiąt stopni w przeciągu króciutkiej chwili. W momencie gdy ten kredyt staje się już koniecznością, nie trzeba się przed nim specjalnie wzbraniać, a należy po prostu mieć wiedzę na temat tego, gdzie porównać najlepsze oferty kredytów, by ten najlepszy kredyt rzeczywiście pozyskać. Kiedy natomiast nawet po ten najlepszy kredyt w ogóle nie powinno się sięgać? W jaki sposób nie brać pożyczek, by na nich nie tracić?

Uwaga na świetne okazje

Niektórzy mają tendencję do wyszukiwania i wyłapywania tych „genialnych” okazji. Gdy tylko dostrzegą na wystawce sklepowej jakieś kolorowe hasło informujące o aktualnej promocji, od razu rzucają się na półki i wieszaki, nawet jeśli kompletnie nie potrzebują tych rzeczy, które zostały na nich wyeksponowane. Dla wielu osób takie postępowanie jest codziennością. Trudno z nim walczyć, ale trzeba to robić, bo w przeciwnym wypadku przez te wyłapywanie najlepszych okazji można będzie wpaść w poważne zadłużenia. Nie należy więc brać kredytu tylko dlatego, że bank twierdzi, iż właśnie teraz jest on najtańszy. Te „świetne” okazje przytrafiają się w rzeczywistości cały czas. Na pewno można będzie się na nie natknąć również wtedy, gdy tego kredytu będzie się już potrzebować i zaplanuje się bardziej szczegółowo jego wzięcie.

Na te okazje trzeba też uważać w przypadku gdy chodzi o rzeczy już typowo materialne. Wielu osobom zdarza się bowiem brać kredyty tylko po to, by spełnić jakieś swoje marzenia, które tak naprawdę pozostają poza granicami ich możliwości finansowych. A to akurat nie ma sensu. Czasami te pragnienia bywają bardzo silne, ale trzeba nauczyć się im przeciwstawiać, zamiast dokładać sobie kolejnych zobowiązań finansowych. Pożyczki nie powinny być metodą na realizację własnych zachcianek. Nowa torebka nie jest nikomu potrzebna do szczęścia, podobnie jak markowy zestaw kosmetyków czy nawet wyjazd na Hawaje. Co innego natomiast remont mieszkania bądź naprawa auta. W niektórych przypadkach, gdy nie ma się odpowiednich pieniędzy do realizacji pewnych ważnych celów, mogących mieć wyraźny wpływ na jakość życia, warto jednak pomyśleć o pożyczce, bo z założenia nie jest ona niczym złym. Kredyty potrafią być pomocne. Jeśli tylko wykorzystuje się je we właściwy sposób i nadmiernie się na nich nie polega.

Istota czytania ze zrozumieniem

Przy szukaniu informacji na temat różnych kredytów wręcz bezcennym źródłem wiedzy staje się porównywarka kredytów na https://www.bankier.pl/smart. Nawet takiej porównywarce – sprawdzonej i profesjonalnej – nie należy jednak ufać zupełnie bezgranicznie. Nawet ona w pewnych sprawach może się mylić. Oczywiście takie sytuacje będą przytrafiać się bardzo rzadko, ale należy po prostu dopuszczać możliwość ich wystąpienia i spróbować uchronić się przed zaufaniem temu, czemu nie warto by było ufać. Każda informacja na temat kredytu powinna zostać poddana samodzielnej weryfikacji. Najlepiej sprawdzić w przynajmniej kilku różnych źródłach, czy jest ona prawdziwa. Jeżeli bowiem trzy niezależnie działające od siebie portale opisują jakiś kredyt w dokładnie ten sam sposób, prawdopodobnie są to informacje prawdziwe. Warto też zaglądać na strony należące do samych banków. Kto jak kto, ale akurat bank nie powinien kłamać na temat kredytu, jaki oferuje klientom.

Warto zresztą nie tylko czytać ze zrozumieniem, lecz również i słuchać ze zrozumieniem i pełnym skupieniem. Osoba zainteresowana jakimś konkretnym produktem bankowym najprawdopodobniej uda się do oferującego go banku w celu pozyskania większej ilości informacji na jego temat. Jest to dobre posunięcie, aczkolwiek nie zawsze. Osoby mniej asertywne mogą bowiem naciąć się na miłe słówka wypowiadane przez konsultantów, którzy oczywiście w większości przypadków będą robić wszystko i będą wykorzystywać różne sprytne sztuczne sprzedażowe, byleby tylko wepchnąć komuś kolejny kredyt albo nakłonić go do wzięcia nieco większej pożyczki. Jeżeli ktoś ma problemy z przeprowadzeniem tego typu rozmów, koniecznie powinien się do nich jakoś przygotować. Warto też wziąć ze sobą na spotkanie drugą osobę. W grupie zawsze raźniej. Czasami to ten drugi człowiek może zauważyć to, co dla samego rozmówcy byłoby niedostrzegalne.

Podjęcie ostatecznej decyzji

Ostateczna decyzja na temat wzięcia konkretnego kredytu powinna zostać podjęta na podstawie jak największej ilości różnych typów informacji. A skąd te informacje brać? Z pomocą przychodzą tutaj chociażby rankingi kredytów i pożyczek, które każdy w każdej chwili może sobie sprawdzić. Wiedza na temat produktów finansowych dostępna jest zupełnie za darmo, więc aż żal by było z niej nie skorzystać. Warto to zrobić, by w ten sposób zapewnić sobie dużo większą szansę na zaciągnięcie wartościowego kredytu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here