Często mamy potrzebę przekazać część udziałów w naszym samochodzie komuś innemu. Zazwyczaj chodzi o wysokość składki ubezpieczenia OC, ale także o zwykłe sprezentowanie pojazdu swojemu dziecku, partnerowi czy dobremu przyjacielowi. Nie to jest najważniejsze.Ważne jest to, że w takiej sytuacji należy opłacić odpowiedni podatek.
Mówiąc dokładniej – podatek od darowizny samochodu. Nie zawsze musimy go płacić, jednak nie warto unikać uiszczenia opłaty.
Jeśli chodzi o darowizny w najbliższej rodzinie – wtedy jesteśmy zwolnieni z podatku od darowizny auta. W innym wypadku należy zwrócić uwagę na wartość naszego pojazdu i to jaki procent własności leży w naszych rękach. Wszystkie szczegóły na ten temat dostępne będą na naszej stronie.
Dlaczego warto dokonywać darowizny pojazdu? Przede wszystkim jest to najprostszy sposób do przeniesienia praw własności do samochodu na kogoś bliskiego. Jest to korzystniejsze od sprzedaży auta, właśnie ze względu na niższy podatek.
Co poza tym? Z pewnością jest to najłatwiejszy sposób na uniknięcie wysokich składek OC. Przykład – osiemnastoletni chłopak w przypływie emocji zakupił swój pierwszy samochód. Zapomniał jednak, że przyjdzie mu zapłacić za ów pojazd wysoką składkę Ubezpieczenia Odpowiedzialności Cywilnej. Co może zrobić w takiej sytuacji? Najlogiczniejszym i najłatwiejszym rozwiązaniem jest przekazanie części pojazdu na rodzica, o ile ten ma nienaganną historię stłuczek. Co ważne – w takim przypadku nie będzie potrzeby by płacić podatek od darowizny samochodu, bo najbliższa rodzina, to jest rodzice, dzieci, dziadkowie czy małżonkowie, są zwolnieni z uiszczenia tej opłaty.
Jednocześnie należy pamiętać, że po dokonaniu darowizny w celu umieszczenia w dowodzie rejestracyjnym samochodu więcej niż jednego właściciela, jesteśmy w stanie zacząć budować dobrą historię ubezpieczeniową jednego z współwłaścicieli, a przy tym płacić składki ubezpieczenia OC uwzględniające zniżki, tego z nich, który zdołał wypracować je na najwyższym poziomie.
Podatki w naszym kraju nie są najwyższe, ale niskie też nie są. Przedsiębiorcy starają się unikać możliwie jak najczęściej płacenia zbędnych podatków. Widzimy to na przykład w dużej popularności leasingowania aut przez firmy. Dla osób fizycznych nie jest to dobre rozwiązanie. Dlatego warto zainteresować się tym, które darowizny można odpisać sobie od podatku, albo co możemy podarować komu i do jakiej kwoty, aby uniknąć płacenia podatku, ponieważ, jak wiadomo, nikt nie lubi pozbywać się pieniędzy na to, na co nie musi. A tak właśnie jest z darowizną samochodu. Jeśli nie musisz – nie płać. Tylko najpierw przeczytaj dokładnie kiedy należy uiścić podatek przy darowiźnie samochodu, kiedy jest ona w zupełności darmowa i jedyne koszta jakie poniesiemy, to te związane ze zmianą zapisów w dowodzie rejestracyjnym darowanego pojazdu.
Jeżeli zaś chcemy przekazać nasz samochód komuś, kto nie należy do naszej najbliższej rodziny, na przykład przyjacielowi, przyjaciółce, a może partnerowi życiowemu, z którym jednak nie zdecydowaliśmy się na ślub, wtedy musimy dowiedzieć się do jakiej kwoty darowizna samochodu jest darmowa. Nie należy się martwić, nie jest to mała suma, aczkolwiek w przypadku nowszych pojazdów niemożliwym byłoby uniknięcie uiszczenia opłat na rzecz państwa, ponieważ kwota ta nie przekracza dziesięciu tysięcy złotych. Jest jednak na tyle duża, by spokojnie móc przejąć stare Audi po wujku czy trzymaną pod kocykiem Skodę Felicię naszego dziadka, który jeździł nią od czasu odebrania jej z salonu samochodowego.
Kupno auta przez młodego kierowcę to nie zawsze najlepszy pomysł. Często lepiej można wyjść na użytkowaniu auta, które jest zarejestrowane na rodzica, lub po prostu przekazać mu prawa do wszelkiej własności. Najważniejsze jednak jest to, że w takiej sytuacji wcale nie trzeba płacić podatku, ponieważ wśród osób powiązanych ze sobą pokrewieństwem pierwszego stopnia, nie ma potrzeby dokonywania opłat związanych z podatkiem.
Czy warto odwlekać decyzję o podpisaniu aktu darowizny samochodu? Moim zdaniem nie. Im wcześniej wszystko załatwimy, tym wcześniej będziemy mogli zaoszczędzić na wysokich składkach OC. Proponuję każdemu młodemu kierowcy, by spróbował dojść do porozumienia ze swoimi rodzinami i zgodził się przekazać im udziały w swoim samochodzie. Pozwoli to na zaoszczędzenie kilkuset złotych każdego roku, co z kolei jest spowodowane wysokimi zniżkami, które zazwyczaj posiadają osoby, które od dawna prowadzą pojazdy mechaniczne, w tym samochody, motocykle czy nawet motorowery.
Warto zajrzeć na portal zajmujący się tematyką podatków, przed zadeklarowaniem uiszczenia opłaty od darowizny. Jest to wręcz wskazane, ponieważ zignorowanie obowiązku zapłaty podatku może się skończyć nieciekawie – nieścisłości w sprawach podatkowych potrafią napsuć całkiem sporo nerwów. A warto pamiętać, że nie jest najłatwiej udowodnić urzędom, że niepotrzebnie zapłaciliśmy podatek i chcielibyśmy odzyskać nasze niesłusznie przelane na konto organu podatkowego, ciężko zarobione pieniądze.