Co trzeba wiedzieć o zawodzie radcy prawnego

Każdy słyszał o zawodzie radcy prawnego, jednak wiele osób nie wie czym dokładnie zajmuje się osoba o tej profesji. Na jej temat krąży wiele mitów, gdyż sporo ludzi myli kompetencje radcy oraz adwokata. Na czym zatem polegają obowiązki radcy prawnego i jak nim zostać?

Kim jest radca prawny?

Radcą prawnym jest osoba, która ukończyła studia na kierunku prawo, a następnie jej nazwisko zostało umieszczone na liście radców. W czasie rozpraw sądowych przedstawiciel tego zawodu reprezentuje klientów mając na sobie czarną togę.

Mimo że radca prawny może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę, coraz częściej osoby wykonujące ten zawód decydują się na założenie własnej działalności gospodarczej. Wynika to z faktu, że często wiąże się to z możliwością uzyskiwania wyższych dochodów.

Jakie są obowiązki radcy prawnego?

Głównym zadaniem radcy prawnego jest doradztwo. Za jego najważniejsze obowiązki należy uznać prowadzenie konsultacji, podczas których udziela porad prawnych. Radca prawny zatrudniony w przedsiębiorstwie zajmuje się przygotowywaniem umów, a także może reprezentować pracodawcę przed sądem.

Należy sobie zdawać sprawę, że w przypadku spraw karnych, radca prawny nie może bronić klienta w sądzie, w takim przypadku konieczne jest skorzystanie z usług adwokata. Niezależnie od tego czy klientem radcy prawnego jest osoba prywatna czy duże przedsiębiorstwo, obowiązuje go zachowanie tajemnicy zawodowej.

Kto może zostać radcą prawnym?

Jak już wspomniano, radcą prawnym może zostać osoba, która ukończyła studia prawnicze. Co ważne, konieczne jest również odbycie aplikacji radcowskiej oraz zdanie egzaminu. Istotnym etapem jest również złożenie ślubowania, po którym można zostać wpisanym na oficjalną listę radców prawnych. Na takiej liście może jednak znaleźć się tylko osoba, która nie tylko spełniła opisane warunki, lecz jednocześnie ma pełną zdolność do czynności prawnych.

Jak widać, aby zostać radcą prawnym należy przejść długą drogę. Powszechnie wiadomo, że studia prawnicze uznawane są za jedne z najtrudniejszych, w związku z czym przed ich rozpoczęciem warto odpowiedzieć sobie na pytanie czy jest się wystarczająco zdeterminowanym. Trudna droga jest opłacalna, wiadomo bowiem, że dobry radca prawny uzyskuje wysokie dochody.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here