Wybieramy ciekawe kierunki studiów

Wielu z nas wspomina czasy szkoły średniej jako wspaniały i beztroski okres wypełniony zawieraniem przyjaźni, pierwszymi wspólnymi wyjściami na piwo, pierwszymi randkami oraz ciężkim przygotowywaniem się do matury. Choć czasem nauki było bardzo dużo, to ludzie mimo wszystko potrafili znaleźć czas na wspólne spędzanie czasu, przygotowywanie się do egzaminów na studia w swoim gronie, wśród śmiechu i pysznego jedzenia przygotowanego przez którąś z mam. Ostatni rok szkoły średniej to niestety czas wzmożonej nauki, a także podjęcia jednej z najważniejszych decyzji w swoim życiu. O tym, jakie są kierunki studiów można przeczytać w Internecie, oraz w specjalnych broszurach informacyjnych i katalogach przygotowanych przez uczelnie wyższe. Warto również zapoznać się z rankingiem wyższych uczelni, aby wiedzieć, które z nich są najbardziej popularne i najbardziej oblegane. Przyszli studenci mogą złożyć papiery do kilku wyższych uczelni, dając sobie w ten sposób kilka szans, gdyż jeśli ich podanie zostanie odrzucone w jednej szkole, jest jeszcze szansa dostania się do którejś z pozostałych. Niestety jest to bardzo stresujący czas, kiedy po głowie chodzi nam mnóstwo pomysłów, szukamy inspiracji w sieci internetowej, rozmawiamy ze starszymi kolegami oraz z rodzicami. Ostatecznie jednak decyzję tę podejmujemy samodzielnie, a przynajmniej tak być powinno. Podążanie za marzeniami rodziców nie jest dobrym wyjściem. Pójście na studia prawnicze lub na medycynę, gdyż rodzice zawsze bardzo chcieli być lekarzem lub prawnikiem tylko im nie wyszło, to zła decyzja. Nauki jest tam bardzo dużo, i jeśli nie lubimy tego typu zagadnień i nie jest to nasza własna decyzja i własne marzenia, szybko się wypalimy, będziemy sfrustrowani, źli, i najprawdopodobniej studia te porzucimy szukając innej drogi i przy okazji zapewne kłócąc się z rodzicami.
Jakie są kierunki studiów i czym warto się sugerować przy wyborze studiów dla siebie?
Po pierwsze zwróćmy szczególną uwagę na to, co sprawia nam radość. Jeśli lubimy czytać, sami od czasu do czasu napiszemy jakieś opowiadanie czy innego rodzaju tekst, który nasza nauczycielka chwali, jeśli zagłębiamy się w literaturę i czytamy więcej niż nasi rówieśnicy, zdecydowanie powinniśmy zdecydować się na któryś z kierunków humanistycznych. Mamy ich ogromny wybór w Polsce, zarówno na uczelniach państwowych, jak i na prywatnych. Pedagogika, socjologia, edukacja wczesnoszkolna, dziennikarstwo to tylko kilka z nich. Warto prześledzić rodzaje zajęć dostępnych na tych kierunkach i sprawdzić, czy będą nam odpowiadały. Wiele uczelni organizuje dni otwarte, kiedy można porozmawiać ze studentami, obejrzeć gmach uczelni, zajrzeć do biblioteki. To wszystko sprawia, że możemy łatwiej wyobrazić sobie siebie na tej konkretnej uczelni.
Jeśli mamy łatwość w nauce języków obcych, obce słówka w jakiś sposób wchodzą nam do głowy szybciej, powinniśmy zainteresować się filologią. Romanistyka czy anglistyka są co roku bardzo popularne i kształcą tysiące przyszłych nauczycieli języka obcego, tłumaczy, filologów. Po zakończeniu studiów filologicznych można szukać pracy także w wielkich korporacjach międzynarodowych. Wiele z nich zatrudnia i poszukuje ludzi znających niszowe języki obce, takie jak duński, holenderski czy czeski. Warto więc choćby dla tego uczyć się od dziecka języków obcych.
Jeśli mamy w naturze wrodzone zdolności pomagania innym i słuchania, to psychologia będzie dla nas dobrym wyborem. Studia psychologiczne są ciężkie i jest na nich dużo nauki, także z medycyny, jednak jeśli czujemy takie powołanie, to warto spróbować. Później możemy otworzyć własną praktykę, pracować w różnych ośrodkach, a także w dużych firmach, gdyż w działach HR niejednokrotnie to osoby ze skończoną psychologia rekrutują przyszłych pracowników.
Najprościej w wyborze studiów mają chyba osoby z umysłem ścisłym. Matematyka i informatyka nie są kierunkami dla wszystkich i przeważają na nich mężczyźni. Po zakończeniu takich studiów może nas czekać świetna praca z bardzo dobrymi zarobkami, gdyż właśnie po studiach z dziedziny informatyki i programowania łatwo jest dostać prace w technicznych firmach, w których jest na to odpowiedni budżet.
Kierunki związane z ochroną środowiska i zwierzętami czy naturą od lat cieszą się dużą popularnością. Zwłaszcza w ostatnich czasach, kiedy tyle się mówi o zanieczyszczeniach środowiska naturalnego. Osoby empatyczne, kochające naturę i zwierzęta mogą więc śmiało wybrać jeden z kierunków związanych z ochroną środowiska.
Jak widać wybór kierunku studiów wcale nie jest łatwy. Tylko niewielki procent młodzieży w szkole średniej doskonale wie kim chce zostać w przyszłości i już znacznie wcześniej zaczyna przygotowywać się do egzaminów na wymarzone studia. Może się okazać, że nigdy nie będziemy pewni, kim chcemy zostać w przyszłości, dlatego skończymy pierwsze lepsze studia i zaczniemy przypadkową pracę, aby dopiero po kilku czy kilkunastu latach odkryć swoje prawdziwe powołanie. Często również kończąc jedne studia będziemy pracować w zupełnie innym zawodzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here