Studia, a praca

Studenci stanowią ogromną liczbą ludzi na rynku pracy. Są to osoby dla których studia są przystanią życiową i przejściową sytuacją. Takie osoby mają dokładnie określone co chcą w przyszłości robić jednak, aby to osiągnąć muszą posiadać wykształcenie do jakiego dążą. Wiele młodych ludzi, aby zdobyć wykształcenie opuszcza swoje rodzinne strony i całkowicie na kilka lat zmienia swoje życie. Nie każdy z nich ma bogatych rodziców, którzy zapewnią mu mieszkanie czy utrzymanie w innym mieście więc o to muszą zatroszczyć się sami. Jak wiadomo utrzymanie w dużym mieście jest dość kosztowne i osoba, aby się tam utrzymać szczególnie pochodząca z małego miasteczka bądź ze wsi może mieć wiele utrudnień na początek. Dlatego warto najpierw rozejrzeć się za znajomymi czy rodziną mieszkającym już w mieście, do którego zamierzamy wybrać się na studia. Być może wtedy w razie jakichkolwiek komplikacji uzyskamy pomoc i będzie nam dużo łatwiej. Takie osoby może nie tylko nam pomogą w razie problemów i utrudnień, ale także zaoferują dach nad głową. Może nie koniecznie darmowy, ale przynajmniej jego koszty będą niższe niż ceny rynkowe wynajmu, które do niskich zdecydowanie nie należą.
Kolejną bardzo ważną kwestią jest fakt, że kiedy już wiemy, że wybieramy się na studia do danego miasta to wybierzmy się tam już na wakacjach. Będziemy mieli szansę na znalezienie mieszkania i pracy, która pozwoli nam się utrzymać.
Musimy jednak brać pod uwagę fakt, że praca nie może kolidować nam bezpośrednio z nauką i studiami, bo wtedy nie dość, że się nie utrzymamy to jeszcze nasze trudy pójdą na marne i wykształcenia też nie zdobędziemy.
Osoby, które już w liceum wiedzą, na jakie studia chcą iść i do jakiego miasta mają ułatwione zadanie, ponieważ mogą już w okresie matury kiedy czasu jest więcej wygospodarować troszkę czasu i poszukać pracy dorywczej. Odłożone pieniądze z pewnością pomogą nam na starcie w innym mieście i zyskamy czas na znalezienie pracy, która zapewni nam godne utrzymanie w obcym mieście. W razie zwolnienia z jednej pracy i w trakcie szukania drugiej taki fakt też dużo ułatwia i pieniądze sprawiają, że nie musimy rezygnować z celu i nadal kontynuować naukę w spokoju.
Dla studentów, którzy dopiero zaczynają naukę w danym miejscu, bardzo dobrym rozwiązaniem jest postaranie się już wcześniej o miejsce w akademiku, który jest dużo tańszy, a także udzielanie korepetycji z przedmiotów z jakich jesteśmy najlepsi. Można zyskać dodatkowe pieniądze, uczyć się cierpliwości, a także utrwalać wiedzę i do tego zarabiać. Jest to dość korzystna alternatywa i warto o tym pomyśleć.

Praca dla studenta
Na początek warto ustalić ile wolnego czasu będziemy posiadać, a także wygenerować koszty w danym miejscu. Można to ustalić już wcześniej zanim pojedziemy do danego miejsca i dzięki temu zyskamy obraz tego ile pieniędzy musimy bezwzględnie zarabiać, aby się utrzymać, a także, aby wystarczyło nam czasu na to po co przyjechaliśmy do danego miejsca czyli naukę.
Przy dokładnym określeniu tego wszystkiego i po ustaleniu planu działania można wszystko pogodzić tylko najważniejsze jest mieć jakikolwiek plan i się tego skrupulatnie trzymać.
Umowa zlecenie dla studenta jest chyba najbardziej korzystną opcją, ponieważ nie wiążę aż tak jak umowa o pracę. Na umowę zlecenie nie mamy określonych godzin miesięcznych jakie musimy koniecznie przepracować i nie ponosimy konsekwencji z tytułu telefonu, że nas w pracy tego dnia nie będzie, bo mamy np w tym terminie zaliczenie. Z umowy zlecenie otrzymujemy takie wynagrodzenie jakie w danym miesiącu przepracujemy, więc jeśli określimy w planie kwotę jaką musimy koniecznie zarobić w danym miesiącu kalendarzowym to trzymając się tego jest nam łatwiej określić ile rzeczywiście dni i godzin jest nam do tego potrzebne. Jeśli zdarzą nam się wolniejsze miesiące to oczywiście możemy pracować więcej i dzięki temu mieć lepsze wynagrodzenie, ale właśnie ta elastyczność jaką dostajemy przy pracy na umowę zlecenie jest najlepsza jeśli chodzi o pracę studenta. Sami decydujemy ile musimy przepracować i ile chcemy zarobić. Mniejszym problemem jest też telefon, że tego dnia nie przyjdziemy do pracy i odrobimy to np w innym wolnym dniu.

Jeśli wiemy, co chcemy w życiu robić, to warto już w liceum orientować się co musimy zrobić i na co się poświęcić, aby to osiągnąć, żeby później nie było niespodzianek i rozczarowań. Przede wszystkim w liceum warto pomyśleć o pracy dodatkowej i zgromadzić fundusze, które zdecydowanie pomogą nam się później utrzymać w obcym mieście. Osoby ze wsi mogą pomagać sąsiadom w drobnych pracach np kosząc trawniki czy opiekując się dziećmi. Natomiast te z miasta mają do dyspozycji kelnerowanie czy roznoszenie ulotek. Warto zgromadzić przed wyprowadzką nie tylko wiedzę o kosztach utrzymania w danym miejscu, ale także środki, które zapewnią nam przeżycie na co najmniej dwa miesiące godnego życia w razie problemów i utrudnień, bo życie jest przewrotne i warto być ubezpieczonym i przygotowanym na taką ewentualność żeby się nie rozczarować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here