Otwarcie firmy

Osoby przedsiębiorcze decydujące się na otwarcie firmy na terenie naszego kraju muszą zaznajomić się z wymogami prawymi towarzyszącymi tym czynnością. Proces otwarcia firmy składa się z kilku kroków, których nie można pod żadnym pozorem pominąć. O pracy na własny rachunek marzą przede wszystkim ludzie młodzi, którzy widzą potencjał do otworzenia własnej działalności gospodarczej. Im również najłatwiej przychodzi podejmowanie wszelkiego rodzaju inicjatyw mających na celu systematyczne rozwijanie własnego biznesu.
W Polsce mamy do dyspozycji najróżniejsze formy prowadzenia działalności gospodarczej. Należy je dopasować do swojej działalności pod kątem praktycznym oraz ekonomicznym. Najprostszą formą prowadzenia własnej firmy jest zdecydowanie się na firmę pod postacią jednoosobowej działalności prawnej. Za najbardziej skomplikowane formy prawne uchodzą spółki, które podlegają nieco innym przepisom.
Najczęściej jednak osoby niedoświadczone decydują się na założenie swoich firm w oparciu o najprostsze formy. Oprócz jednoosobowej działalności gospodarczej popularnością cieszą się również spółki cywilne. Ten wybór wiąże się z małą ilością formalności do spełnienia oraz prostotą zapisów. Spółka cywilna działa w oparciu o kodeks cywilny. Koszty prowadzenia takiej działalności są też relatywnie niskie. Jednoosobowa działalność gospodarcza może być jak sama nazwa wskazuje prowadzona przez tylko jedną osobę. Spółka cywilna dopuszcza zarządzanie nią przez co najmniej dwóch wspólników. To podstawowa różnica pomiędzy tymi dwoma wariantami.
Otwarcie firmy pod postacią jednoosobowej działalności gospodarczej nie wymaga spełnienia szeregu kryteriów. W praktyce może ją zarejestrować każdy, kto jest obywatelem jednego z krajów należących do Unii Europejskiej. Konieczne jest też bycie osobą pełnoletnią. To właśnie wszystkie warunki, które należy spełnić. Taka forma działalności daje pełną swobodę prowadzenia firmy. Nie trzeba tutaj liczyć się z opinią wspólników, decyzje podejmuje się niezależnie. Wtedy również cała odpowiedzialność spada na właściciela, na co trzeba być przygotowanym. Należy pamiętać, że właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej za wszystkie swoje zobowiązania odpowiada całym swoim majątkiem, również tym prywatnym. Jednoosobowa działalność nie posiada osobowości prawnej, dlatego nie ma możliwości rozgraniczenia zasobów prywatnych oraz firmowych. Niewątpliwym plusem tego rozwiązania jest to, że taka forma prawna nie zobowiązuje do prowadzenia pełnej księgowości. Nie trzeba więc zatrudniać specjalistów, co jest dodatkowym wydatkiem. Podstawy księgowości można opanować samodzielnie, udając się na przykład na specjalistyczny kurs. Wydatek na niego zwróci się w dłuższej perspektywie czasu. Prowadzenie małej księgowości jest możliwe w momencie, gdy obroty firmy nie przekroczą w roku podatkowym dwudziestu tysięcy euro. Takich firm nie jest więc za dużo. Trudno o przekroczenie takiego limitu. Polski rząd od pewnego czasu promuje osoby planujące prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą. Przygotował dla nich specjalne ulgi mające na celu odciążenie podatkowe początkujących przedsiębiorców. Przez pierwsze dwa lata prowadzenia firmy przedsiębiorcy mają możliwość płacenia niższych składek na Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Jak założyć własną firmę od strony formalnej? Większość niezbędnych formalności możemy załatwić za pomocą dosłownie jednego formularza. Mowa tutaj mianowicie o formularzu CEIDG-1. W tym formularzu wnioskodawca umieszcza najważniejsze dane firmy, dokonuje wyboru formy opodatkowania podatkiem dochodowym. Złożenie tego wniosku jest równoznaczne ze złożeniem wniosku o REGON, NIP czy też zgłoszeniem płatnika składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wszystkie te formalności możemy załatwić drogą internetową, co jeszcze bardziej przyśpiesza cały proces. Dostępna jest też forma doręczenia wniosku osobiście w urzędzie gminy. W momencie zarejestrowania swojej działalności gospodarczej, konieczne jest niezwłoczne udanie się do właściwego urzędu skarbowego w celu zarejestrowania podmiotu jako płatnika VAT. Tutaj konieczne jest wypełnienie specjalnego formularza VAT-R.
W przypadku chęci otwarcia własnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki komandytowej, formalności do spełnienia jest znacznie więcej. Tutaj dobrze jest skorzystać z usług prawników specjalizujących się w prawie gospodarczym oraz zagadnieniach dotyczących spółek. Tutaj do rozpoczęcia działalności konieczne jest na przykład przygotowanie statusu spółki. W jego oparciu spółka może funkcjonować. Koniecznie spełnić trzeba jeszcze kilka wymogów. W spółkach często bywa tak, że niezbędne jest posiadanie kapitału własnego wnoszonego do spółki. Osoby wchodzące na rynek przeważnie takiego kapitału nie posiadają, dlatego takie formy działalności są dla nich nieosiągalne na początkowym etapie. Na podstawie spółek funkcjonują przeważnie większe podmioty gospodarcze posiadające większy majątek, zatrudniające większą liczbę pracowników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here