Wypowiedzenie umowy o pracę

W życiu każdego przychodzi czas, kiedy po prostu czujemy, że trzeba coś zmienić. W niektórych przypadkach jest to spontaniczna myśl, w innych od wielu lat pielęgnowane pragnienie. Często jest związane z wypaleniem zawodowym. Może pojawić się niedługo po rozpoczęciu pracy zawodowej, gdy okaże się że wymarzone zajęcie niestety nie do końca spełnia nasze oczekiwania i nie satysfakcjonuje nas w takim stopniu, w jakim powinno. Czasem jednak pojawia się nagle po kilku latach spędzonych na ulubionym zajęciu, szczególnie jeśli niedawno zakończyliśmy wyczerpujący psychicznie oraz fizycznie projekt i po prostu mamy dość. Wtedy pojawia się pytanie – co zrobić dalej? Jak zakończyć ten etap życia i zacząć inny? W którą stronę pójść?

Najpierw warto zaplanować taką zmianę. Pytania, które możemy sobie tu zadać to między innymi: Jakie posiadam kompetencje? Czy mam doświadczenie zawodowe, które umożliwi mi znalezienie pracy na innym stanowisku niż aktualne? Jak chcę pokierować moją karierą zawodową? Na jakie zarobki mogę liczyć i czy pozwolą mi one na kontynuowanie życia na podobnym poziomie jak aktualnie?
Taki przejrzysty i realistyczny plan to podstawa działania. Umożliwi płynne przejście od pomysłu do realizacji, ograniczając przy okazji negatywne skutki.

Od planu do działania już niedaleko. Pierwszym krokiem powinno być rozpoczęcie poszukiwania innej pracy, aby płynnie przejść z jednej pozycji na drugą nie tracąc źródła dochodu. Warto bardzo wcześnie zacząć przeglądać portale z ofertami i aplikować na ciekawe stanowiska. Da to możliwość bezstresowego odbycia wielu rozmów kwalifikacyjnych. Przy okazji można się przekonać „z czym się je” dany zawód oraz w razie wątpliwości zaniechać całej planowanej zmianie.

Gdy już uda się poznać rynek pracy, a może nawet zdobyć kilka propozycji współpracy, czas na wycofanie się z dotychczas pełnionego stanowiska. Oczywiście ważne jest przekazanie swoich obowiązków następcy, pożegnanie się z przyjaciółmi, zabranie wszystkich osobistych przedmiotów z biura. Ale najpierw to, co najważniejsze, czyli wypowiedzenie umowy o pracę. Odpowiednio złożone da nam pewność, że będziemy mogli bez problemów opuścić dotychczasowe miejsce pracy i rozpocząć nową zawodową przygodę. Ale jak zrobić to odpowiednio? Tu z pomocą przychodzi prawo pracy. Warto zapoznać się z wszystkimi regulacjami dotyczącymi naszej umowy oraz dziedziny. Często takich informacji można zasięgnąć w dziale HR lub u bezpośredniego przełożonego. Z pomocą przychodzą także serwisy internetowe oraz indywidualne porady. Adwokat prawo pracy Wrocław może kompleksowo udzielić rad dotyczących wypowiedzenia, w tym sposobu, w jaki należy je złożyć, jego zawartości oraz terminu.

Po złożeniu wypowiedzenia trzeba jeszcze przez jakiś czas (okres wypowiedzenia uzgodniony w umowie z pracodawcą czy w prawie pracy) pełnić swoje obowiązki. Ten czas może nie być przyjemny, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy. Mogą pojawić się różnego rodzaju spory związane z odejściem pracownika z firmy, próby przekupstwa czy oczerniania. Trzeba się na takie sytuacje przygotować oraz znać swoje prawa, aby w razie potrzeby odpowiednio zareagować. Może się też zdarzyć tak, że pracodawca zgodzi się na natychmiastowe zwolnienie pracownika z obowiązku pozostania na stanowisku podczas okresu wypowiedzenia. Jest to sytuacja idealna, ponieważ można ten czas wykorzystać na rozpoczęcie pracy w nowym zawodzie czy na dodatkowe szkolenia zwiększające kwalifikacje związane z wybraną ścieżką kariery.

Ostatni etap to rozpoczęcie nowego życia zawodowego w wybranym miejscu pracy. Nie jest to nic prostego, chociaż marzenia często mogą sugerować, że przebranżowienie wyjdzie jedynie na dobre. Ze zmianami zawsze wiążą się przeciwności losu i trudności, które ciężko jest przewidzieć. Należy uzbroić się w cierpliwość i trwać w swoich postanowieniach licząc, że nowa kariera rozkwitnie w mgnieniu oka i będzie dostarczać ogromu satysfakcji. W końcu taki jest cel tego całego przedsięwzięcia – możliwość wstawania codziennie z myślą „ale super, że idę dziś do pracy”.

Źródło: https://wypowiedzenie-umowy-o-prace.pl/adwokat-wroclaw/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here