Jak znaleźć pomysł na działalność gospodarczą?

W życiu każdego z nas w pewnym momencie pojawia się pomysł, aby porzucić tymczasową pracę na etacie i rozpocząć swój własny biznes. Jak jednak znaleźć pomysł na działalność gospodarczą? Na samym początku musimy określić, w czym jesteśmy na tyle wykwalifikowany i kompetentni, aby ludzie chcieli nam za to zapłacić. Jest to główny sposób na osiągnięcie sukcesu w biznesie. Rób to, za co inni będą chcieli Ci płacić. Następnie warto pomyśleć, w jaki sposób dotrzemy do naszych potencjalnych klientów. Wszystko oczywiście zależy od branży. Za przykład przyjmijmy jednak tworzenie kursów wideo związanych z programowaniem. Rzeczą oczywistą jest, że należy umieć programować, aby z powodzeniem sprzedawać wiedzę dotyczącą właśnie tej dziedziny. W tym momencie z pomocą może nam przyjść doświadczenie, które zdobyliśmy na etacie. Sporo osób demonizuje pracę na etacie, lecz ma ona w sobie naprawdę mnóstwo zalet. Następnie trzeba zadbać o to, w jaki sposób będziemy zdobywać adresy mailowe do potencjalnie zainteresowanych użytkowników. Warto zatem stworzyć darmowe kursy, na które będą zapisywały się osoby, które chcą nauczyć się programowania, a nie chcą przy tym wydawać całego majątku. Po zebraniu ok. 1000 – 2000 potencjalnych klientów, można tworzyć pełne wersje kursów, za które ludzie będą chcieli zapłacić. Jeżeli ludzie Cię polubią i uznają, że jesteś wysokiej klasy specjalistą, bez problemu zostawią u Ciebie pieniądze, bo wiedzą, że wyciągną z tego kursu bardzo dużo. W tym momencie spełnia się najważniejsza zasada prowadzenia działalności gospodarczej: sprzedawaj to, co ludzie będą chcieli kupić.

Analogiczną sytuacją jest biznes tradycyjny. Przykładem w tym momencie może być fryzjer. On raczej nie zbiera adresów mailowych osób, z którymi będzie mógł pisać. W tym przypadku większą rolę pełnią tutaj polecenia. Jeżeli jesteś fryzjerem i jeden z Twoich klientów powie o Tobie dwóm innym osobom, masz z automatu dwóch potencjalnych klientów. Ta sieć poleceń może być bardzo rozbudowana, przez co przyjdzie moment, w którym trzeba będzie zatrudnić nową osobę, gdyż samemu nie będzie możliwości obsłużenia wszystkich klientów. Warto jednak pamiętać, że jest wyidealizowana wizualizacja prowadzenia biznesu. Samo polecanie nie bierze się znikąd. Trzeba być naprawdę świetnym fachowcem, aby ludzie nas polecali. W każdym mieście jest co najmniej kilku fryzjerów i praktycznie każdy z nich może na wysokim poziomie obsłużyć klienta, przez co napędzi sobie falę nowych zleceń. W biznesie warto również wspomnieć o szczęściu. Bez niego będzie bardzo ciężko. Przez szczęście można zrozumieć, np. wynajęcie lokalu użytkowego w bardzo dobrej lokalizacji i po bardzo niskiej cenie. W ten sposób z naszej głowy odchodzi jeden problem, który mógłby być jednym z głównych powodów naszego niepowodzenia.

Jeżeli mamy do czynienia, np. z usługami brukarskimi, sytuacja wygląda podobnie. System poleceń może pełnić w tym momencie bardzo ważną rolę. Warto również pamiętać o tym, że obecny świat coraz bardziej idzie w stronę Internetu. Niezbędnym atrybutem będzie strona internetowa. W dzisiejszych czasach nie jest ona już atutem, a wręcz obowiązkiem. Jeżeli nie posiadamy własnej strony internetowej, tak naprawdę nasza firma nie będzie istniała w Internecie. „Zwykły Kowalski” nigdy nie dowie się o nas, gdyż na pierwszej stronie w Google będzie wyświetlała się strona konkurencji, a nie my. Warto zatem zainwestować swoje pieniądze w agencję reklamową, która stworzy dla nas ciekawą i efektowną stronę internetową, na którą będą wchodzić nasi potencjalni klienci.

Pomysłów na działalność gospodarczą jest naprawdę mnóstwo. Często wybiera się rozwiązania, które działają, ale w ogóle nas nie interesują. Należy wtedy stronić od takich pomysłów. Nasza firma będzie prosperowała dobrze, lecz my nie będziemy zadowoleni z tego, co robimy i prędzej, czy później nasz biznes runie. Dlaczego? Nie będąc pasjonatami tego, co robimy, nie dostrzegamy wielu możliwości, które się przed nami otwierają. W ten sposób zamiast rozwijać nasz biznes tak naprawdę go zwijamy. Warto jednak pamiętać o tym, że nasza konkurencja nigdy nie śpi i zawsze będzie myślała, jak zrzucić nasz biznes z pierwszego miejsca w danym regionie.

Każdy, kto prowadzi własną działalność gospodarcza, uważa to za ciężki kawałek chleba, gdyż poziom stresu i problemów jest znacznie wyższy, niż w zwykłej pracy na etacie. Po 8 godzinach pracy wychodzimy z biura i niczym się nie martwimy. Osoba prowadząca działalność gospodarczą nie może pozwolić sobie na takie rozluźnienie. Musi mieć ciągle oczy szeroko otwarte, aby spełniać najwyższe standardy obsługi klienta i wysoką jakość towaru i usług, które oferuje. Należy wspomnieć jednak o tym, że większość przedsiębiorców czuje satysfakcję z tego, co robi. Nikt nie musi im mówić, co mają robić i mogą spełniać swoje marzenia, które w pracy na etacie mogłyby być storpedowane przez szefa, który uznałby ten pomysł za totalne szaleństwo i nieporozumienie. A z tym wiązałby się dodatkowy stres, który źle na nas działa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here