Jak wybrać dla siebie idealne studia?

Wybór odpowiedniej drogi w naszej edukacji może determinować to, jak wyglądać będzie nasze życie, ile czasu będziemy poświęcać pracy a ile sobie i rodzinie. W wieku nastoletnim nie wiemy co chcielibyśmy robić oraz w czym możemy się sprawdzić. W tym wieku młodzi ludzie mają inne zmartwienia, na myślenie o przyszłości przyjdzie jeszcze czas. Specyfika szkoły średniej sprawia, że trudno nam poznać, co naprawdę nas fascynuje i wciąga. Wydaje nam się, że będziemy doskonałymi fizjoterapeutami, a potem okazuje się, że mamy problem z kontaktem z innym człowiekiem albo jesteśmy zbyt wrażliwi. Może też okazać się, że nie dajemy sobie rady w matematyce na technicznej uczelni, mimo iż w szkole mieliśmy piątki i matura poszła nam całkiem nieźle. Wybór odpowiedniej ścieżki kariery jest bardzo ważny, ale nie ma co się martwić, że nie uda nam się od razu trafić z idealnymi studiami. Jesteśmy ludźmi i swoje wybory można łatwo i szybko korygować, nawet na ostatnim roku studiów.

Może być tak, że po powrocie z wycieczki do Indii zapragniemy być przewodnikiem wycieczek turystycznych albo dziennikarzem, mimo że właśnie kończymy pedagogikę. W każdej chwili możemy zmienić swoje zdanie i zacząć od nowa albo dołożyć sobie zajęć w następnym semestrze. Studia możemy ze sobą łączyć, odpowiednio dobrane kierunki pozwolą nam swobodnie przemieszczać się między wydziałami. Część z przedmiotów będziemy mogli przepisać. Jeśli na przykład jesteśmy na filologii polskiej i zapragniemy iść na studia dziennikarskie to większość z przedmiotów będzie się powtarzać. Inne nieścisłości możemy na bieżąco wyjaśniać z prowadzącymi zajęcia. Jeśli zauważą w nas potencjał to na pewno nam pomogą pogodzić oba te kierunki. Dziennikarstwo jest bardzo fascynującym zajęciem. Studia mogą nauczyć nas warsztatu, chociaż niektórzy narzekają, że zajęć z pisania jest na tym kierunku zdecydowanie za mało. Zajęcia prowadzone są z doświadczonymi nauczycielami, nie zawsze są to dziennikarze. Prawda jest jednak taka, że żeby zostać dziennikarzem nie potrzebujesz żadnych studiów. Musisz tylko potrafić pisać! Zapotrzebowanie na dziennikarzy jest niewielkie, a przyjęcia na ten kierunek są większe niż potrzebuje tego rynek. Teorii możesz nauczyć się sam, możesz też iść na warsztaty z pisania, jeśli uważasz, że twój styl potrzebuje jeszcze szlifu. Nie potrzebujesz chodzić na pięcioletnie studia, jeśli twoim marzeniem jest praca w redakcji. Dziennikarze nie zarabiają dużo, wręcz przeciwnie, to nie Ameryka i stawki są zdecydowanie za małe. Studiowanie dziennikarstwa jest dobre dla osób, które studiują jeszcze coś innego i pragną zdobyć dodatkową wiedzę, aby lepiej wykorzystywać swoją wiedzę specjalistyczną. Dobrym pomysłem jest połączenie marketingu z dziennikarstwem. Uczymy się wtedy jak pisać teksty, które będą się dobrze sprzedawać na przykład w sieci.

Obecnie dużym zainteresowaniem cieszy się też logistyka i spedycja. Są to kierunki na razie przyszłościowe. Chociaż według prognoz za niedługo zmniejszy się zapotrzebowanie na te profesje z powodu automatyzacji i robotyki maszyn i systemów. Możliwe, że w niedługim czasie dostawy zaczną być realizowane przez autonomiczne ciężarówki. Jeden człowiek może nadzorować kilka samodzielnych samochodów, które będą docierać z punktu A do punktu B. Wprowadzenie do magazynów i hal produkcyjnych maszyn i robotów sprawi, że człowiek nie będzie potrzebny. Wtedy logistyka studia stracą swoją popularność. Logistyk nie będzie musiał nadzorować skomplikowanego teraz łańcucha dostaw. System będzie mógł robić to za niego. Zmniejszy się zapotrzebowanie na spedytorów ponieważ wszystkie transporty będzie można załatwiać poprzez sieć. Są to prognozy długoterminowe więc na razie nie ma się co martwić, że o skończeniu logistyki nie znajdziemy pracy. Płace jednak nie są zbyt duże, lepiej pomyśleć o czymś innym.

Rynek potrzebuje coraz więcej psychologów i psychoterapeutów. Obecnie jednak z powodzeniem zastępują ich trenerzy personalni. Trener, inaczej zwany coachem specjalizuje się w motywowaniu ludzi do spełniania swoich marzeń. Spełniać marzenia można całe życie, więc z usług takiej osoby korzystają ludzie w każdym wieku. Psycholog ma nieco gorzej, chyba, że ukończy dodatkowe kursy i zostanie psychoterapeutą. W tym zawodzie, jeśli prowadzimy własną działalność gospodarczą i mamy naprawdę dobre podejście do klientów i ich problemów, możemy zarobić sporo. Godzina konsultacji z psychoterapeutą albo z coachem to kwota wyższa niż sto złotych. Łatwo to skalkulować i wyliczyć, jaki możemy mieć zysk jeśli mamy pięciu pacjentów dziennie. Żeby mieć pacjentów musimy mieć dobrą reklamę i nieposzlakowaną opinię. Coach nie musi mieć studiów psychologicznych, wystarczy, że skończy kurs albo studia podyplomowe. Najbardziej rozchwytywani trenerzy personalni zarabiają bardzo duże kwoty, ponieważ oprócz terapii indywidualnych prowadzą warsztaty i szkolenia.

Wybór swojej drogi życiowej powinien uwzględniać to co lubimy i jest naszą pasją oraz to co przyniesie nam zysk. Nie warto iść na studia, po których będziemy musieli zapisać się do Urzędu Bezrobocia, to strata naszego czasu i pieniędzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here