Dochodowy biznes - jak go stworzyć?

Wielu z nas marzy o własnym biznesie. Wielu też nigdy się nie odważy na przejście na swoje. Dlaczego? Wszyscy wiemy, że większość działalności upada w pierwszym roku funkcjonowania. Statystyki mówią, że jest to 80%. Kolejne 30% nie przetrwa następnych 5 lat. Takie są statystyki. Nieubłagane i przerażające. Wiedząc to, trudno zdecydować się na porzucenie bezpiecznej pracy na etacie. Nawet, gdy jest ona, delikatnie mówiąc, niezadowalająca. Niestety możemy się spodziewać, co motywuje cię do pracy? Potrzebujesz motywacji zewnętrznej, czy masz motywację wewnętrzną? że z dnia na dzień, będziemy w takiej pracy czuli się coraz gorzej. Będziemy chodzić z coraz większą niechęcią. Możemy spodziewać się, że prędzej czy później dopadnie nas wypalenie zawodowe. Teraz powstaje pytanie, czy tak chcemy żyć? Może lepiej zaryzykować? Może lepiej sprawdzić, czy jesteśmy w stanie prowadzić własny, dochodowy biznes?
Teraz kolejne pytanie. Jaki biznes założyć, by był to dochodowy biznes? Odpowiem tak. Nie wiem. Nie ma złotej recepty na dochodowy biznes. Nie ma jednego idealnego pomysłu, który zawsze się sprawdza i gwarantuje stu procentowa skuteczność. Wiem jedno. Dochodowy biznes musi być oparty na pasji. I to jest rada, której udzieliłabym każdemu rozpoczynającemu życie na własny rachunek. Musisz pracować z pasją. Musisz kochać to, co robisz. Inaczej nie dasz rady. Nie przetrwasz.
Praca na własny rachunek to nie to co osiem godzin na etacie. Mija 16 zamykasz drzwi i idziesz do domu. Pracując na swoim pracujesz całą dobę. A jak nie pracujesz, to myślisz o pracy. I tak cały czas. Na okrągło. Jak wyobrażasz sobie takie życie, jeżeli twoja praca nie jest twoją pasją? Jest to nie realne. Tylko z pasji można stworzyć coś, co będzie dawało pieniądze i radość.
Kolejna rzecz do przemyślenia. Czy masz odpowiednie cechy charakteru? Czy jesteś wytrwały? Jaką masz motywację? Motywacja jest zewnętrzna czy wewnętrzna?
Zostając właścicielem firmy automatycznie jesteś szefem. I to dla wielu jest gwóźdź do trumny. Za szybko zostają tylko i wyłącznie szefami. A kto ma pracować? Jeżeli nawet masz takie szczęście, że możesz zatrudniać od początku pracowników to wszyscy muszą widzieć, że ty pracujesz najciężej. Nie ma nic gorszego niż szef, który nic nie robi z wyjątkiem wydawania poleceń. Pracownicy muszą cię szanować, a tak się stanie, gdy będą widzieli, że ciężko pracujesz. Dochodowy biznes nie bierze się z ciężkiej pracy pracowników i obijania się szefa. Nikt nie będzie dbał o twój biznes, tak jak ty zadbasz. Ja przez pierwszy rok prowadzenia działalności byłam swoim pracownikiem, sprzątaczka, zaopatrzeniowcem, księgową (to akurat nie był najlepszy pomysł). Robiłam wszystko. Nie miałam czasu dla siebie. Wszystko było podporządkowane prowadzonej działalności. Nauczyłam się, że własny biznes to masa pracy, wyrzeczeń i jeszcze więcej pracy. Potem było trochę lepiej, ale to nie znaczy, że możesz zatrudnić pracowników, położyć nogi na biurko i być szefem. To się nigdy nie sprawdza. Jeżeli chcesz być tylko szefem, to lepiej odpuść sobie od razu. Szkoda czasu i energii.
Kolejną cechą by prowadzić dochodowy biznes jest wytrwałość. Pracując na etacie wiesz, że musisz rano wstać i iść do pracy. Koniec. Kropka. Będziesz lekceważyć pracę, wyleją cię. Po robocie. Prowadząc własny biznes jesteś szefem. Nikt nie zwróci ci uwagi. Nikt nie rozliczy cię z dzisiejszej roboty. Jest to bardzo kuszące, by odłożyć coś na jutro. Wiecie jaki jest najbardziej odległy termin – jutro. Ono nigdy nie przychodzi. Wszystko odkładasz na jutro, aż dostrzegasz, że masz takie zaległości, że nie jesteś w stanie nic z tym zrobić. Zawaliłeś terminy. Nie obdzwoniłeś kontrahentów. Nie załatwiłeś pilnych spotkań. Twoi klienci w międzyczasie znaleźli kogoś, kto lepiej się ogarniał. Klienci przepadli. Możliwość zarobienia pieniędzy również. Tak nigdy twoja firma nie będzie funkcjonować. Dochodowy biznes to biznes osoby systematycznej, pracowitej, która sama umie motywować się do pracy. Nie musi mieć kata nad głową, który rozlicza z wykonanej roboty. Tutaj niezbędna jest motywacja wewnętrzna. Umiejętność pracy z dnia nadzień. Nie odpuszczania sobie. Jest plan i trzeba go wykonać. Tylko tak pracując masz szansę na dochodowy biznes.
Czy zaczęła bym prowadzić własną działalność jeżeli praca na etacie nie sprawia mi radości? Tak. Bezwzględnie tak. Dlaczego? Na starość ( to zabrzmi trochę patetycznie, ale nic na to nie poradzę ) nie chcę żałować, że nie spróbowałam. Masz 50 % szans na to, że ci się uda. Drugie 50% na to, że się nie uda. No i co z tego. Trzeba spróbować. Sprawdzić się. Uda się. Świetnie. Masz dochodowy biznes, którego prowadzenie sprawia ci frajdę. Nic tylko pozazdrościć. Nie uda się. Trudno. Próbowałeś. Wiesz, że się do tego nie nadajesz. Może po prostu masz duszę etatowca? Nie każdemu się udaje. Przynajmniej nie będziesz cały czas żył nierealnymi mrzonkami. Sprawdziłeś. Nie udało się. Czas wylizać rany. Ogarnąć się i iść dalej. Teraz możesz próbować znaleźć inny sposób na życie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here