Numizmatami nazywamy potocznie pieniądze. Różne – monety, banknoty. Najczęściej pojęcie to – numizmaty – odnosi się do monet starych, które wyszły już z obiegu. Może ono określać także monety kolekcjonerskie i okolicznościowe. Dla jednych to zwyczajne relikty przeszłości, a dla innych bardzo cenne przedmioty, za które są w stanie zapłacić znacznie więcej. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, wybierając monety kolekcjonerskie.
Monety kolekcjonerskie – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Zdobycie numizmatów wcale nie należy do trudnych zadań. Rozwój możliwości robienia zakupów online objął również sklepy z numizmatyką. Teraz można znaleźć prawdziwe perełki z certyfikatem autentyczności w bardzo przystępnych cenach. Twoja kolekcja może stać się naprawdę wartościowa i zachwycająca. Stoisz właśnie przed wyborem monety kolekcjonerskiej do swojego zbioru? Zwróć uwagę na te trzy aspekty. Po pierwsze, sprawdź materiał, z którego została wybita. Monety kolekcjonerskie tworzone są zazwyczaj z metali szlachetnych, takich jak złoto oraz srebro. Każdy z nich może nieco wyróżniać się próbą – na to także warto zwrócić uwagę. Po drugie, dowiedz się, w jakiej mennicy zostały wybite. Po trzecie, zapytaj sprzedawcę o certyfikat autentyczności. Dokument ten będzie gwarancją, że kupujesz sprawdzony produkt dobrej jakości, który będzie prawdziwą ozdobą kolekcji monet. Pamiętaj, aby nie używać monet kolekcjonerskich jak tradycyjnych środków płatniczych – są one warte znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać, patrząc jedynie na nominał.
Numizmaty – historia zamknięta w kruszcu
Monety kolekcjonerskie wybijane są w niskim nakładzie. W odróżnieniu od monet obiegowych są znacznie bardziej wartościowe. Oprócz wartości faktycznej, związanej z kosztami produkcji, niosą także wartość historyczną. W trwałym, szlachetnym kruszcu ukryte są wspomnienia o wybitnych postaciach, monety upamiętniają ważne wydarzenia historyczne. Na uwagę zasługuje moneta z podobizną królowej Jadwigi. Ten wspaniały okaz może być początkiem pogłębiania wiedzy o tej wyjątkowej władczyni. Dodatkowo awers medalu, oprócz popiersia królowej, zdobi majestatyczny herb Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także element budynku Collegium Maius. Rewers przedstawia kunsztowną kompozycję zmieniającego się na przestrzeni lat godła polskiego. Numizmaty ciekawią, skłaniają do refleksji i dążenia do poszukiwania nowych odkryć historycznych. Te upamiętniające władców Polski mogą posłużyć jako środki dydaktyczne na wielu szkolnych lekcjach historii.