Znaczenie psychologii podczas COVID-19

W 2020 r. wirus zstąpił szybko na świat, łapiąc nas nieświadomych i nieprzygotowanych. W ciągu roku ludzie zaczęli gromadzić niezbędne rzeczy, a następnie doświadczyli blokady, utraty pracy i surowych ograniczeń w podróżowaniu. Każdy odczuwał przytłaczające poczucie straty i bezradności. Byliśmy również świadkami przejścia od pandemii wirusowej do „pandemii zdrowia psychicznego”. Rola naszych psychologów i specjalistów od zdrowia psychicznego jest teraz większa niż kiedykolwiek wcześniej. Co ciekawe, COVID-19 dał psychologom możliwość podjęcia działań i pomocy w budowaniu odporności psychicznej i umiejętności korzystania ze zdrowia psychicznego.

Psychologowie zaczeli regularnie prowadzić warsztaty i szkolenia dla członków i społeczeństwa, a jego celem jest promowanie dobrostanu psychicznego w Polsce poprzez rozwój badań i praktyki psychologicznej. Ponadto, organizuje się coroczne nagrody Student Research Awards, aby promować rozwój lokalnych badań – obszar, który psychoterapeuci i psychologowie starają się rozwijać.

W Inowrocławiu psychologowie pracują w wielu sektorach, w tym w edukacji, rządzie, służbach socjalnych, szpitalach i praktyce prywatnej. Kiedy COVID-19 pojawił się po raz pierwszy, sprzymierzeni pracownicy służby zdrowia (np. psychologowie) nie zostali uznani za „podstawowe usługi”. Oznaczało to, że psychologowie nie mogli spotykać się z klientami twarzą w twarz, a wszystkie sesje musiały zostać przeniesione na platformy online. Było to druzgocące dla sceny zdrowia psychicznego w Polsce. Jako społeczeństwo, zebraliśmy się razem, aby mówić i orędować dla użytkowników usług zdrowia psychicznego i profesjonalistów, aby mieć tę decyzję unieważnioną.

W czasie blokady w mediach społecznościowych udostępnialiśmy informacje o COVID-19 i o tym, jak ważne jest dbanie o zdrowie psychiczne. Na naszej stronie internetowej https://psychoterapia-inowroclaw.pl/ utworzyliśmy dział COVID-19, aby gromadzić zasoby na temat COVID-19, w tym kluczowe informacje na temat lęku, rasizmu i zaburzeń odżywiania wynikających z COVID-19. Zaczęto korzystać z wirtualnej komunikacji (jesteśmy ekspertami w używaniu Zoom i Skype) i organizowało krótkie webinaria, aby rozwiązywać istotne kwestie związane z przejściem do „nowej normy”.

Rozumiejąc, że istnieje zwiększona potrzeba dostępu do usług w zakresie zdrowia psychicznego, psychologowie zjednoczyli się w ramach nowej inicjatywy, aby zapewnić obniżone opłaty za usługi dla każdego, kto był dotknięty pandemią COVID-19. Usługi te są świadczone do dnia dzisiejszego. Nasi psychologowie brali udział w rządowej inicjatywie, utworzonej w celu zarządzania osobami, które znalazły się w trudnej sytuacji podczas pandemii.

Oprócz korzystania z mediów społecznościowych i telekomunikacji, opublikowano artykuły na temat lęku w okresie blokady (np. „Lęk na froncie COVID-19” i „Zrozumienie lęku z perspektywy kulturowo zróżnicowanej”). Naszym strategicznym wysiłkiem jest, aby zainicjować ważne rozmowy i dyskurs wokół psychologii tutaj w kraju. Do tej pory ukazało się kilka artykułów w czasopismach naukowych związanych z psychoterapią, z których każdy koncentruje się na centralnym temacie, który jest dostępny dla ogółu społeczeństwa, np. wypalenie zawodowe, depresja, lęk, psychologia jedzenia oraz psychologia sportu i ćwiczeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here