Mały Zus 2020 - nowe rozwiązanie

Mały ZUS jest zmianą, z której mogą korzystać małe przedsiębiorstwa. Dzięki wprowadzeniu takiego rozwiązania najmniejsze firmy mogą uiszczać odpowiednio małe składki na ubezpieczenia społeczne, proporcjonalne do osiąganych przez nie przychodów.

Zmiana została wprowadzona właśnie ze względu na małych przedsiębiorców, którzy od ponad kilku lat stale zwracali uwagę na to, że wysokość składek na ubezpieczenia społeczne jest dla nich za duża i nieadekwatna do ich przychodów, a co za tym idzie – możliwości finansowych. Ich zdaniem podstawa składek, która nie była uzależniona od wysokości przychodów stanowiła dla nich istotny problem i była barierą na drodze ku rozwojowi. Co więcej, w przypadku wielu mikroskopijnych firm był to problem tak duży, iż często prowadził on do zamykania swojej działalności.

Mały ZUS Plus to zmiana, którą wprowadzono już w 2019 roku, natomiast w 2020 ulegają zmianie pewne jej warunki, które należy spełnić, aby korzystać z takiego rozwiązania. Obecna nowość, czyli Mały ZUS 2020 to propozycja dla mikroprzedsiębiorstw, których przychód w 2019 roku zamknie się w kwocie 120 tysięcy złotych. Składki będą obliczane proporcjonalnie do dochodu. Co więcej, małe firmy będą mogły zaoszczędzić nawet kilkaset złotych miesięcznie. Biorąc pod uwagę powyższe, Mały ZUS 2020 jest kolejną zmianą w prawie, którą zdecydowanie można zaliczyć do ułatwień dla przedsiębiorców. Warunkiem jest prowadzenie działalności przez przynajmniej sześćdziesiąt dni w poprzednim, 2019 roku, a wniosek o przyłączenie do projektu należy złożyć najdalej do końca lutego 2020.

Nowe rozwiązanie opublikowane przez Rządowe Centrum Legislacji jest skierowane w szczególności do małych przedsiębiorców, jednakże nie wszyscy będą mogli z niego skorzystać. Na przykład rozliczający się w roku wcześniejszym w formie karty podatkowej oraz jednocześnie korzystający ze zwolnienia sprzedaży z podatku VAT oraz wykonujący działalność na rzecz byłych pracodawców nie będą mogli wziąć udziału w projekcie Mały ZUS 2020.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here