ETF czy inwestowanie w indeksy giełdowe

Indeksy giełdowe i fundusze ETF stanowią bardzo atrakcyjną alternatywę w stosunku do tradycyjnego inwestowania w akcje pojedynczych spółek. Wyjaśniamy, czym charakteryzują się te dwie formy lokowania kapitału i jakie są pomiędzy nimi różnice.

Handel indeksami giełdowymi

Indeksy giełdowe to jak dobrze wiemy to pewnego rodzaju narzędzie, które w syntetyczny sposób mierzy konkretną część rynku, bada trendy obecne w gospodarce oraz informuje inwestorów o sentymencie i potencjalnych przyszłych ruchach, które w gospodarce będą realizowane.

Każdy z nas doskonale zna najważniejsze indeksy giełdowe, takie jak S&P 500, Dow Jones, WIG 20 i wiele innych. Z reguły nasza uwaga skierowana jest właśnie w stronę tych indeksów, które skupiają największe spółki lub te podmioty, które charakteryzują się największą kapitalizacją. Warto jednak zwrócić uwagę, że indeksy mogą odwzorowywać także konkretny sektor gospodarki, region geograficzny czy inny obszar rynku. Inwestowanie w indeksy giełdowe nie różni się zbytnio pod względem mechaniki od inwestowania w pojedyncze akcje. Samodzielnie musimy decydować o wejściu i wyjściu z inwestycji, analizując dane techniczne i fundamentalne. Jest to więc aktywna forma inwestowania.

Handel funduszami ETF

Fundusze ETF to z kolei odmienny rodzaj inwestowania w instrumenty pochodne, które z pewnymi różnicami bardziej przypomina lokowanie kapitału w fundusz inwestycyjny. Fundusze ETF to instrumenty, których celem jest podążanie za wynikiem inwestycyjnym konkretnego waloru bazowego. Może to być konkretna waluta, surowiec, obligacje, ale najczęściej spotykamy się z funduszami indeksowymi, które podążają właśnie za ruchami konkretnego indeksu giełdowego. 

Czytaj więcej o możliwościach inwestycji w kilka tysięcy funduszy ETF, spośród których wiele bazuje na popularnych indeksach giełdowych. Taka forma inwestycji przybiera bierną postać. Naszym zadaniem jest wybór konkretnego funduszu, a następnie trzymanie go w portfelu inwestycyjnym. Co do zasady to właśnie ETF stanowi ten składnik portfela, który odpowiada za zabezpieczenie kapitału. 

Co wybrać – indeksy czy ETF?

Początkujący inwestor, który nie do końca orientuje się w meandrach rynków inwestycyjnych, może mieć niemały problem związany z tym, która inwestycja okaże się trafniejsza. To trudne pytanie, na które każdy musi odpowiedzieć sobie samodzielnie. 

Indeksy giełdowe to idealna propozycja dla wszystkich tych inwestorów, którzy chcą samodzielnie decydować o swoich inwestycjach i starają się podejść do kwestii handlu aktywnie. Jeśli natomiast inwestowanie to jedynie poboczna aktywność, na którą nie mamy czasu, bierne inwestowanie w fundusze ETF okaże się najlepszym rozwiązaniem. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here