Zarobki programisty.

Zapewne każdy słyszał o tym ile zarabia programista. Jest to temat, który gości na ustach wielu ludzi. Tysiące, a nawet tysiące złotych miesięcznie, do tego duże bonusy, długie przerwy w pracy oraz służbowe dodatki. Jest to także temat dość kontrowersyjny, gdyż dlaczego ktoś inny, z jednej branży, miałby zarabiać takie pieniądze? Postaramy się odpowiedzieć na te pytanie jak i na inne. W naszym kraju, ale też na świecie, zawód programisty jest bardzo ceniony. Jest to jednak szerokie pojęcie i wiele specjalizacji i kierunków, w których można się szkolić.

Kierunki programowania:

Jeśli chodzi o komputery oraz strony internetowe, mamy do wyboru tak zwany back-end oraz front-end. Ten pierwszy odpowiada za działanie stron internetowych, przetwarzanie informacji. To kod napisany przez programistę back-end przetwarza nasze informacje dotyczące logowania i następnie wprowadza nas do strony. Jest to więc cała mechanika działania witryny. Front-end natomiast, odpowiedzialny jest za wizualną część strony – za to co się na niej znajduje i jak wygląda, nadaje jej także funkcjonalność, wzbogaca o animacje. Najczęściej do programowania fron-end używa się: HTML, CSS oraz JavaScript. Jeśli chodzi o drugi kierunek, jest to często PHP lub Python.

Kolejnym kierunkiem programowania będzie tworzenie gier komputerowych lub różnego oprogramowania. Tutaj w dalszym ciągu króluje nieśmiertelny C++ ale też i C#. Pozwala on na budowę gier, ale używa się go także w silnikach, które ułatwiają robienie gry.

Najbardziej docenianym i ostatnio popularnym kierunkiem jest jednak rynek mobilny. Aplikacje i gry robione na smartfony z różnymi systemami, chociaż do Androida i iOS użyjemy innych języków. Popularne języki tutaj to dla Androida Java oraz dla iOS Swift.

No dobrze, ale jak to wygląda, czyli popularne pytanie – programista zarobki?

Jeśli chodzi o front-end oraz back-end, to ten drugi może liczyć na trochę większe zarobki. Wszystko zależy od technologii, doświadczenia i firmy, aczkolwiek na start na obu stanowiskach powinniśmy otrzymać około 3 tysięcy złotych do ręki.
Programiści gier oraz aplikacji mogą liczyć na jeszcze większe zarobki, ale dostać taką pracę jest ciężej. Jest w niej już dużo specjalistów i rynek jest nimi zapełniony, ale jest to praca z dobrym wynagrodzeniem.
Programiści aplikacji mobilnych mogą liczyć na podobne zarobki, aczkolwiek lepiej wynagradzanym jest językiem jest Swift.

No dobrze, jeśli już wiecie jakie są mniej więcej zarobki, to jak zostać takim programistą?

Na początek warto nadmienić, że miesięczne kursy za 10 tysięcy złotych są przereklamowane. Wymaga się tam ogromnej pracy własnej, bo o to w nauce programowania chodzi. Mogą nas tam tylko nakierować, ale nie jest to warte swojej ceny. No chyba, że lubicie, jak ktoś prowadzi was za rękę. Najlepszym jednak rozwiązaniem jest zaczęcie nauki od darmowych kursów internetowych, który jest cała masa. Jeśli zabraknie nam materiałów, świetne i tanie kursy znajdziecie na stronach internetowych, które służą nauce różnych technologii. Należy jednak pamiętać, że wynagrodzenie programisty nie bierze się z nieba, trzeba dużo się uczyć i to systematycznie. Najlepiej jest zarezerwować sobie co najmniej kilka godzin w tygodniu, a po kilku miesiącach zobaczymy efekty. Filmy to jednak nie wszystko, korzystać można z forum internetowych, na których ludzie są bardzo pomocni. Możemy posiłkować się również gotowymi skryptami znalezionymi w internecie i się nimi inspirować, uczyć na nich.

Przed zaczęciem nauki trzeba jednak mocno zastanowić się nad tym, jak chcemy aby nasza przyszła praca wyglądała. Zarobki programisty są duże, każdego. Dlatego ważne jest to, żeby robić to co się lubi. Jeśli lubicie gry video, uczcie się w kierunku ich tworzenia. Uwielbiacie serwisy internetowe i macie pomysłu na stworzenie własnych? Uczcie się je tworzyć i zróbcie własną. Praktyka czyni mistrza, a to powiedzenie jest szczególnie prawdziwe jeśli chodzi o naukę programowania. Studia wyższe nie są potrzebne do tego zawodu, ale jeśli chcielibyście odbyć staż, to na studiach istnieją na to większe szanse. Najwięcej znajdziecie ich w dużych miastach, takich jak Kraków czy Warszawa, więc jeśli mieszkanie tam lub niedaleko to macie ułatwioną sprawę.

Aby myśleć o pierwszej pracy lub stażu, musimy się wcześniej pouczyć około roku. Jest to dość dobry czas, w którym możemy na spokojnie przyswoić sobie podstawy z konkretnej dziedziny. Pamiętajcie jednak, żeby dokumentować swoją naukę. Jeśli zrobicie jakąś aplikację, zróbcie jej kopię, aby pokazać ją przyszłego pracodawcy. Takie rzeczy są dla nich bardzo cenne i stanowią solidną część CV.

Jeśli jesteście ciekawi, jakie kierunki w programowaniu są najłatwiejsze, to jest to programowanie baz danych oraz front-end. Chociaż dużo w tej materii się zmienia, to ciągle uznawane są za najprostsze i polecane początkującym. Programowanie baz danych to w dodatku kierunek, w którym ciągle rośnie zapotrzebowanie na specjalistów. Danych w internecie w końcu przybywa, coraz więcej oraz szybciej.

Więc jak możecie zauważyć, programista zarobki ma niezłe. Ty też możesz tyle zarabiać jeśli będziesz się konsekwentnie przykładał do nauki. Nie poświęcając niczego, można sobie rozbudować CV albo nawet zmienić branżę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here