Zarobki programistów Java

Każdy współczesny człowiek ma z grubsza pojęcie o tym, czym jest programowanie. Wie też, że jest to zajęcie potrzebne społeczeństwu i przynoszące zyski. Zajmują się nim informatycy, a konkretnie programiści. Programować można w wielu językach, a jednym z nich, tym wciąż najbardziej popularnym, jest Java. Java to język programowania ogólnego zastosowania. Platforma do tworzenia tego programowania powstała w 1995 roku uruchomiona przez firmę Sun Microsystems.

Współcześnie wiele aplikacji i serwisów internetowych nie jest w stanie poprawnie działać, jeśli w systemie danego użytkownika nie będzie zainstalowane specjalne oprogramowanie Java. Nic dziwnego, Java uchodzi za niezawodną, szybką i bezpieczną, a przy tym wciąż cieszy się dużą popularnością: jest obecna w laptopach zwykłych prywatnych użytkowników, komputerach zawodowych, centrach danych, a także konsolach, grach, internecie, tabletach, telefonach. Java jest często wykorzystywana w systemach bankowych i komputerach dużych firm i korporacji. To wszystko dlatego, że uchodzi za mniej skomplikowany od innych język programowania. Tym samym Java jest przyjazna początkującym informatykom. Posiada na przykład wiele bibliotek z gotowymi rozwiązaniami, czego brakuje chociażby w języku C++.

Do zadań programisty w języku Java będzie należało tworzenie kodów źródłowych programów, współpraca z analitykami oraz projektantami systemów informatycznych, a także członkami innych zespołów, które wdrażają dane oprogramowanie, programowanie i testowanie systemów informatycznych, poszukiwanie rozwiązań optymalizujących dane oprogramowanie, a także uzupełnianie dokumentacji technicznej systemu, w związku z rozwijanym oprogramowaniem.

Autorzy Javy określili kluczowe koncepcje swojego języka. Są to przede wszystkim: obiektowość, dziedziczenie, niezależność od architektury, sieciowość i obsługa programowania rozproszonego oraz niezawodność i bezpieczeństwo. Javie zarzuca się jednak wolniejsze działanie (co nie jest do końca prawdą, odnosi się raczej do starszych wersji języka), brak przewidywalności wydajności, a co za tym idzie niezbyt dobre zastosowanie czasu rzeczywistego, oraz mniejsza, ograniczająca programistę funkcjonalność.

Pomimo wad opisanych wyżej, język Javy wciąż należy do najpopularniejszych na świecie (w niektórych rankingach góruje na pierwszym miejscu). Java nadal się rozwija i wciąż jest ulepszana, co sprawia, że programiści Javy wciąż mogą liczyć na zatrudnienie i dobre wynagrodzenie. Nie dziwi więc, że zapytanie „programista java zarobki” często pojawia się w wyszukiwarce Google. O jakich kwotach mowa?

By dowiedzieć się ile może zarabiać programista języka Java trzeba zdać sobie sprawę, że wynagrodzenie w jakiejkolwiek firmie, na jakimkolwiek stanowisku zależy od różnych składników. Jednym z nich jest wielkość firmy. Naturalne jest, że małe przedsiębiorstwa, lub te dopiero co powstałe, nie zaoferują tak dobrych warunków płacowych jak duże korporacje o ugruntowanej pozycji na rynku. Te drugie, oprócz pensji na wyższym poziomie, z reguły oferują także bogaty pakiet dodatkowych, pozapłacowych świadczeń. Często będzie to prywatna opieka medyczna, ubezpieczenie na życie, dofinansowanie zajęć sportowych lub różnych kursów i szkoleń. Drugim z aspektów decydujących o wysokości wynagrodzenia jest staż pracy. Zarobki początkujących programistów zawsze będą stanowiły znikomą część doświadczonych pracowników. Trudno odmówić słuszności takiej zasadzie rozumowania. Ważne jest również posiadane wykształcenie – studia , kursy, znajomość języków obcych. Innym składnikiem, który wpływa na wynagrodzenie pracownika, jest lokalizacja firmy. Firmy w różnych miastach, a nawet krajach oferują zupełnie inne możliwości płacowe i osoby mogące pozwolić sobie na przeprowadzkę powinny sprawdzić tę zależność przed podjęciem zatrudnienia w jakiejś firmie.

W związku w omówionymi powyżej zależnościami, zarobki programisty Java będą bardzo rozbieżne. Większość źródeł podaje, że wahają się one od ok. 5.000,00 zł do ponad 12.000,00 zł miesięcznie, choć na pewno na rynku znajdą się programiści, którzy są wynagradzani lepiej lub gorzej i znajdują się poza określonymi tu „widełkami”. Starsi programiści Java są niezwykle cenieni na rynku i mogą liczyć na bardzo dobre wynagrodzenia. Niemniej także początkujący, młodsi programiści nie powinni narzekać, zwłaszcza, że kłopotów ze znalezieniem zatrudnienia nie ma, a średnie zarobki pracowników branży IT przekraczają średnią płacy w Polsce. Z roku na rok pensje rosną o kilka procent. Najlepsi mogą pokusić się o zdalną pracę dla firm zagranicznych, które oferują jeszcze lepsze warunki. Warto też dodać, że kwoty zatrudnienia rosną, gdy programista nie decyduje się na podpisanie standardowej umowy o pracę, a decyduje się pozostać w systemie b2b. Umowa b2b to nic innego jak samozatrudnienie, czyli prowadzenie działalności gospodarczej. Programiści są więc nie tylko dobrze opłacani, ale i wciąż potrzebni. Warto o tym wiedzieć decydując o swojej przyszłości zawodowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here