strażak

Będąc pracownikiem Państwowej Straży Pożarnej jesteśmy osobami, które można mianować jako wypełniających misja publiczna. Strażacy zobowiązani są do niesienia pomocy potrzebującym, którzy znajdują się w nagłym, niespodziewanym wypadku. To właśnie dlatego, kandydatom na strażaka stawiane są wymagania, które koniecznie muszą być spełnione, aby klasyfikować się jako osoba na takim stanowisku. Wymagane jak posiadanie obywatelstwa polskiego, a także pełnych praw publiczny. Jakie są wymagania do tego, aby stać się strażakiem? Sprawdźmy to!

Przeczytaj też: https://www.zawody.pl/jak-zostac-strazakiem/ 

Wymagania do pracy jako strażak

Przede wszystkim wymagane jest to, abyśmy mieli przynajmniej wykształcenie średnie. Może to być ten wykształcenie zawodowe. Dodatkowo musimy być osobami, które wykazują się zdolnością fizyczną oraz psychiczną. W takiej pracy będą one wykorzystywane podczas akcji ratunkowych. Dodatkowo musimy być osobami niezwykle odpornymi psychicznie, ponieważ nieraz zdarzy się, że będziemy naocznym świadkiem tragedii ludzkich.

Praca w straży – służba przygotowawcza

Służba ta odbywa się wówczas, gdy dana jednostka Państwowej Straży Pożarnej prowadzi rekrutację dla kandydatów. Wtedy przeprowadzane jest odpowiednie postępowanie kwalifikacyjne, dzięki któremu oceniana jest zdolność przyszłego strażaka, sprawdzana jest jego dokumentacja oraz przeprowadzana jest z nim rozmowa. Wówczas sprawdzony jest to czy kandydat nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania zawodu. Jest to początkowa faza, która daje nam możliwość podejścia do kolejnego etapu jako potencjalny kandydat na to stanowisko. Następnie każda osoba musi być odpowiednio sprawdzona. Wykonywany jest test sprawności fizycznej, który ma na celu ocenienie zdolności fizycznej do pełnienia obowiązków strażaka. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ jako strażak będziemy musieli sprawnie i szybko wykorzystywać każdą minutę podczas akcji. W przypadku braku odpowiednik kondycji możemy zagrozić sobie lub osobom znajdującym się w naszym otoczeniu.

Praca strażaka – służba kandydacka

Służba przygotowawcza jest to opcja dla osób, które nie posiadają wykształcenie strażackiego, ale pochodzę z wolnego wyboru. Drugą opcją jest ukończenie jednej ze szkół Państwowej Straży Pożarnej. Wtedy potrzebna nam jest matura z matematyki i języka obcego oraz przedmiotu dodatkowego takiego jak fizyka, informatyka, chemia czy biologia. Z oferty szkół średnich możemy skorzystać na przykład w Częstochowie, Krakowie lub w Poznaniu. Ukończenie takiej szkoły daje nam tytuł Technika Pożarnictwa oraz stopień Młodszego Aspiranta.

Zobacz też: http://kmhs.pl/praca-stomatologa-jak-wyglada/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here