Praca biurowa - dla kogo?

Wybierając kierunek studiów powinniśmy kierować się naszymi oczekiwaniami, co do formy pracy, a więc tym, w jaki sposób zamierzamy zarabiać na życie. Są ludzie, których przeraża praca „papierkowa”, czyli biurowa. Nie wyobrażają sobie, by mogli spędzić osiem godzin dziennie za biurkiem, wypełniając dokumenty i wprowadzając dane do komputera. Taka praca wydaje im się nudna i żmudna, a może nawet nierozwijająca i niewymagająca kreatywnego myślenia. Są ludzie, którzy wolą pracę, w której cały coś się dzieje, a więc wybiorą taką ścieżkę zawodową, która umożliwi im realizowanie nowych projektów i pozwoli uniknąć powtarzalności i monotonności. Część osób ceni sobie pracę z ludźmi i nie wyobraża sobie odosobnienia i braku możliwości porozumiewania się z innymi. Dla niektórych natomiast tylko praca fizyczna, która męczy ciało, ale nie wymaga wysiłku umysłowego, jest wartościowa i przyjemna. Pozwala po skończonej pracy wrócić do domu i nie myśleć o obowiązkach aż do kolejnego dnia.

Dla kogo więc praca biurowa będzie dobra? Otóż, najczęściej w biurze pracują kobiety, ponieważ jest to praca niewymagająca dużej siły fizycznej. Ale do takiej pracy trzeba mieć oczywiście predyspozycje. Po pierwsze, koniecznie trzeba być dokładnym. Od takich osób oczekuje się szybkości, ale również bezbłędności, gdyż praca dotyczy często rozliczeń z kontrahentami i urzędami, dokonywania transakcji, itp. Jeden błąd może pociągnąć za sobą kolejne i potrzeba później wiele czasu na przeanalizowanie przyczyny rozbieżności. Dlatego tak ważna jest uważność i umiejętność samokontroli. Po drugie, osoby pracujące w biurze powinny być cierpliwe, ponieważ ich praca bywa monotonna, nudna i powtarzalna. Po trzecie, należy sprawnie i bezbłędnie liczyć, mieć przynajmniej dobre umiejętności matematyczne i zdolność analitycznego myślenia. No i co najważniejsze, trzeba umieć utrzymywać porządek, ponieważ ilość wytwarzanych i przetwarzanych danych i dokumentów bywa zaskakująco duża. W dobie rozwoju elektronicznych form komunikacji, wciąż mamy więcej i więcej dokumentów papierowych. Potrzeba naprawdę dobrej organizacji własnej pracy, ale także umiejętności pracy na bieżąco. W pracy biurowej niezwykle ważna jest chronologia wykonywanych czynności. Nie można dopuścić do czegoś, by pewne obowiązki pominąć i zostawić na później. Należy mieć dużo samodyscypliny, aby wszystkiego dopilnować. Na wszystko mamy terminy: na wystawienie faktury, zamknięcie miesiąca, rozliczenie z pracownikami, dostawcami, odbiorcami, urzędami i zakładem ubezpieczeń. Nie dochowanie określonych terminów skutkuje dużymi problemami i pociąga za sobą konsekwencje finansowe jak i w postaci zwiększonej pracy.

Czy prawdą jest, że praca biurowa jest zawsze nudna? Oczywiście nie do końca tak jest. W firmach rozwijających się, pojawiają się z pewnością nowe sytuacje i wyzwania również dla pracowników księgowości i kadr. Zmieniające się przepisy nie pozwolą na to, by spocząć na laurach i nie rozwijać się. Trzeba być zawsze na bieżąco, czytać przepisy i artykuły prawne. Należy śledzić to, co się dzieje w gospodarce.

Nie jest też do końca prawdą, że nie ma się kontaktu z innymi ludźmi. To księgowość jest miejscem dokonywania rozliczeń i właśnie osoby pracujące w biurze kontaktują się często z kontrahentami. Czasami jest to kontakt mailowy lub telefoniczny, ale nie tylko. Innym przykładem może być tu praca w biurze rachunkowym. Osoby rozliczające swoich klientów muszą być w stałym kontakcie ze swoimi klientami, którzy dostarczają im niezbędne dokumenty, aby można było dokonać rozliczeń z urzędami.

Praca w biurze ma swoje oczywiste zalety. Przede wszystkim, nie jest męcząca fizycznie – nie dźwiga się ciężarów, przez większość czasu się siedzi. Wstaje się tylko okazjonalnie, np. do kserokopiarki, regału z segregatorami, w których gromadzone są dokumenty. Pracuje się przeważnie w cieple i wygodzie. Praca jest czysta, raczej się nie ubrudzimy, no i generalnie można ubierać się do niej elegancko i ładnie.

Oczywiście brak ruchu ma też swoje wady. Szczególnie cierpi kręgosłup pracownika biurowego. Ciągłe siedzenie bez ruchu nie sprzyja też zachowaniu szczupłej i wysportowanej sylwetki. Dużym problemem jest też zły wpływ warunków na wzrok. Oczy poddawane są ciągłemu oddziaływaniu komputera, a w biurach, w których jest klimatyzacja – podlegają także wysuszeniu. Klimatyzacja latem może być także niebezpieczna dla naszego zdrowia, ponieważ źle wpływa na układ oddechowy. Nasz organizm źle znosi także duże różnice temperatur.

Bardzo ważne jest więc dobre ustawienie komputera, właściwy dobór mebli biurowych, robienie sobie krótkich przerw w pracy. Ogólnie mówiąc, należy się starać by przestrzegać zasad higienicznego trybu pracy. Po skończonych zajęciach należy zadbać o dostarczenie sobie rozrywki w formie aktywnej. Dobrą formą aktywności mogą być sporty na świeżym powietrzu, lub chociażby spacer, które pozwolą na dotlenienie mózgu, zwiększą naszą efektywność, odporność na stres i pozwolą uniknąć przykrych konsekwencji siedzącego trybu życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here