Na jakie studia warto pójść?

Studia to bardzo ważny okres w życiu niemal każdego człowieka. Oczywiście, chyba każdy z nas bez wahania zgodzi się z powyższym stwierdzeniem. Najpewniej ci, którzy posiadają odmienne zdanie na ten temat, wcale nie poszli na studia, a zatem nie mają takiego doświadczenia w swoim życiu, dlatego też nie mogą się w tej dziedzinie wypowiedzieć. No dobrze, wszyscy tak zgodnie uważają, że studia są tak niesamowicie istotnym etapem w życiu każdego z nas, ale skąd właściwie bierze się ta opinia? Przecież ludzki żywot jest na tyle długi, że można wyróżnić w nim mnóstwo etapów, a my akurat uparliśmy się na ten konkretny, i do tego z tak niezwykłą pewnością swojego stanowiska. Odpowiadamy zatem: studia są tak istotnym czasem, ponieważ jest to niejako przełomowy etap, etap między dzieciństwem, lub raczej nastoletniością, a dorosłością i niezależnością. Zwykle ludzie idą na studia w wieku lat dziewiętnastu lub dwudziestu, czyli od razu po skończonej szkole średniej: liceum lub technikum. Oczywiście, uniwersytety często wybierają również uczniowie szkół zawodowych, ale jest to zdecydowanie rzadsze niż w przypadku licealistów bądź uczniów techników. Uczniowie ze szkół zawodowych zazwyczaj są już po praktykach, mają doświadczenie zawodowe i zaraz po szkole biorą się za szukanie pracy. Co więcej, często nie mają problemów z jej znalezieniem. Podobnie ma się sprawa z uczniami techników, ale ci jednak czasami postanawiają wybrać się na studia.
Zastanówmy się teraz nad tym, dlaczego ten etap jest właściwie taki przełomowy. Nie bez powodu tak się go określa, ponieważ w tym czasie zazwyczaj młodzi ludzie wyprowadzają się ze swoich domów rodzinnych, w których spędzili około dwadzieścia lat swojego życia. Do tej pory byli pod opieką rodziców. Nie tylko byli pod ich opieką, ale również najczęściej byli wyręczani przez nich w przeróżnych pracach domowych, nie wspominając już o tym, że dzieciaki zawsze miały ugotowany obiad, nierzadko również przyrządzone śniadanie, posiłek do szkoły oraz kolację. W takiej sytuacji młoda osoba, która postanawia wyprowadzić się z domu rodzinnego, musi zająć się tymi sprawami zupełnie sama. Bywa to dla takiego człowieka niesamowicie trudne, ponieważ nagle jest rzucony na głęboką wodę i musi sobie jakoś poradzić. Przeciętny nastolatek nigdy nie myślał o tym, co sobie ugotować na obiad i co jest potrzebne do przyrządzenia zupy. Bardzo często nawet nie zaprzątali sobie głowy tym, że może kończy się papier toaletowy czy mydło i trzeba pilnie udać się po to do sklepu. Kiedy dorosłość nagle uderza cię w twarz, z pewnością bywa niesamowicie ciężko. Oczywiście, ułatwione zadanie mają osoby, które wybierają uniwersytety znajdujące się albo w ich rodzinnym mieście, albo w mieście, do którego dojazd jest bardzo szybki i łatwy. Życie takiego młodego człowieka jest z początku łatwiejsze i nie jest to aż tak gwałtowny skok na głęboką wodę. Ma on bowiem możliwość przyjeżdżania dość często do swojego rodzinnego domu, gdzie z pewnością czeka już na niego mama z obiadem oraz masą posiłków wepchniętych do słoika, aby jej dorosła i niezależna latorośl nie umarła z głodu na tych wykańczających studiach. Ludzie, którzy mieszkają tak blisko własnego domu z reguły przywożą ze sobą nawet brudne skarpetki, ponieważ nie nauczyli się obsługiwać pralki, a w domu mama wszystko ładnie i bezproblemowo upierze. Zdecydowanie trudniej mają osoby, które zdecydowały się na uniwersytet z dala od ich domu rodzinnego. Z uwagi na bardzo długie i męczące dojazdy, które mogą trwać nawet aż dziesięć godzin, nie mogą oni wracać do domu co weekend, bo im się to zwyczajnie nie opłaca. Takie osoby zwykle są zmuszone do samodzielności i dbania o siebie, dlatego o wiele lepiej radzą sobie z dorosłym życiem.
Przyjmijmy zatem, że wybraliśmy już nasz uniwersytet w zależności od preferencji – bliżej lub dalej od naszego domu rodzinnego. Wybór ten zależy w dużej mierze od naszego charakteru – czy jesteśmy ryzykantami, czy wolimy jednak ciepło domowego ogniska. Jeśli więc dokonaliśmy już tego wyboru, czeka nas kolejny, jeszcze ważniejszy, a mianowicie kierunek studiów. Wielu ludzi wybiera swój kierunek pod względem tego, ile mogą potencjalnie po nim zarabiać. Jak się jednak okazuje, od kierunku studiów tak naprawdę niewiele zależy, bo wszystkie kierunki studiów są w jakiś sposób opłacalne. Młodzi ludzie bardzo często wybierają medycynę lub prawo mając w głowie słowa wielokrotnie powtarzane przez całą rodzinę, że lekarze i prawnicy zarabiają bardzo dużo pieniędzy. Jak się jednak okazuje, jest to niezwykle ogólnikowe stwierdzenie. Nie tyczy się ono bowiem absolutnie wszystkich lekarzy i prawników. Powinien być oczywistym fakt, że lekarz, który niewiele będzie znał się na swoim fachu, bo przepłynął przez swoje studia na bardzo słabych trójkach, nie będzie miał zbyt dużego dochodu, bo placówki nie będą chciały go zatrudniać, a jego własny gabinet nie będzie się cieszył dobrą opinią. Dokładnie to samo tyczy się zawodu prawnika. Wniosek zatem nasuwa się sam – nieważne jaki kierunek studiów, ważne żeby go lubić i się do niego przykładać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here