Jakie studia?

Ukończenie studiów i to jeszcze dobrych, to absolutna konieczność w obecnej dobie. Rzecz jasna dla tych wszystkich osób, którym zależy na dobrej pracy i tym samym na godnym życiu. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że na coraz bardziej wymagającym rynku nie jest łatwo zaistnieć. Potwierdzi to wiele osób. No właśnie, a jakie są najpopularniejsze kierunki studiów? Oczywiście tych studiów, których ukończenie ma sens. Spróbujmy zatem sporządzić taką listę, może komuś akurat takowe informacje będą w stanie się przydać. Na pewno bardzo pomocne przy realizacji tego zadania byłyby statystyki, jakimi dysponują poszczególne uczelnie, ale nie mamy do nich przecież dostępu. W takich okolicznościach więc musimy sobie sami poradzić z tą kwestią. Zatem do rzeczy. Najpopularniejsze kierunki studiów to na pewno medycyna, stomatologia, ratownictwo medyczne, architektura, prawo, informatyka, robotyka i automatyka, mechatronika. To zdecydowanie nie wszystko, ale chyba te najbardziej oblegane kierunki studiów. Żeby zostać studentem tych właśnie kierunków trzeba się postarać. Przed laty przy rekrutacji na uczenie obowiązywały egzaminy wstępne, natomiast w obecnej dobie jedyną przepustką do studiowania jest egzamin maturalny. Ktoś mógłby sądzić, że dziś jest lepiej, ale niekoniecznie, skoro wszystko zależy od matury. Ale kiedy przyjrzymy się tej kwestii bliżej, okaże się, że i tak, i nie. Jest super, kiedy uda się zdać maturę bardzo dobrze i w dodatku lepiej niż populacja. Ale czasami komuś ten egzamin nie uda się. Różnie to przecież bywa. Nie czujemy się najlepiej, mamy słaby dzień i wówczas zła dyspozycja kładzie się cieniem na egzaminie, często tym najważniejszym. To może przekreślić plany wielu osób. A gdyby były jeszcze egzaminy wstępne, można by było wykazać się faktyczną wiedzą. Nie ma jednak co gdybać, bo i tak nie zmieni to istniejącego stanu rzeczy. Uczeń szkoły średniej musi rzeczywiście przyłożyć się do matury, żeby ją jak najlepiej zdać i koniec. Innej możliwości po prostu nie ma. Warto jeszcze w tym miejscu wyraźnie podkreślić, że w rekrutacji na studia liczą się wyniki matur na poziomie rozszerzonym. I tutaj w zasadzie tkwi istota rzeczy. Otóż, uzyskanie dobrego wyniku z takiego egzaminu nie jest wcale takie proste, bo poziom zadań zdecydowanie jest wyższy niż tych na maturze podstawowej. Ale dla kogoś, kto systematycznie pracuje nie powinno to stanowić aż tak dużego problemu. Mogą co prawda zdarzyć się w arkuszu bardzo trudne zadania, ale obok nich będą przecież i te łatwiejsze. Każdy arkusz maturalny jest tak komponowany, że zawiera zadania o różnym poziomie trudności.
Wróćmy jednak do kwestii: najpopularniejsze kierunki studiów, bo wszak tego tematu miał dotyczyć niniejszy artykuł, a nieco odbiegliśmy od meritum. Trzeba od razu wyjaśnić, że te najpopularniejsze kierunki studiów należą jednocześnie do tych najtrudniejszych. Innymi słowy mówiąc, trzeba rzeczywiście przykładać się do nauki, żeby móc zaliczać kolejne lata. Są takie kierunki studiów, na których nie trzeba aż tak bardzo się spinać. To normalne, bo każda dziedzina nauki ma swoją specyfikę. Student politechniki musi wykonać pewne doświadczenia w laboratorium, a ktoś, kto studiuje filologie polską może określone teksty przeczytać sobie w domowym zaciszu i w dowolnej chwili. Jakże inne warunki pracy mają takowe osoby. To tylko jeden przykład, ale można by było wymienić ich zdecydowanie więcej.
Ważne jest jednak to, żeby każdy student przykładał się do swoich studiów, bo w przeciwnym razie będzie niedouczony, a nie ma nic gorszego jak magister czy inżynier bez stosownych kompetencji. A niestety tak czasami bywa w życiu. Jedni idą więc po rozum do głowy i uzupełniają swoje braki, a inni po prostu wypadają z rynku. Nie ma przelewek. Tym bardziej że o dobrą pracę naprawdę trudno.
Studia to chyba najpiękniejszy okres w życiu i z całą pewnością potwierdzi to sporo osób. Człowiek jest młody, otwarty na świat, sam może stanowić o sobie i nie ma nic innego do roboty jak tylko uczyć się. Czegóż chcieć więcej? Coraz większy odsetek studentów w obecnej dobie podejmuje w trakcie nauki pracę, ale często to ich własny wybór, bo chcą stać się zupełnie niezależni od rodziców. To się chwali, bo człowiek zdecydowanie inaczej traktuje pieniądze otrzymane od rodziców, a inaczej te, na które sam zapracował. Tak to już jest, że jeśli nam coś przychodzi łatwo to specjalnie tego nie szanujemy. Tak jest nasza natura i już.
A jakie studia najlepiej wybrać, żeby być zadowolonym? Na co postawić, żeby w przyszłości nie żałować? Oto pytania, na które odpowiedzi co roku poszukuje rzesza absolwentów. Nic zresztą w tym dziwnego, bo od tego wyboru zależy przyszłe życie. Z jednej strony można młodym ludziom zazdrościć ich sytuacji, bo mogą w tym momencie wszystko, a z drugiej – trochę trzeba im współczuć, bo czasami mają naprawdę twardy orzech do zgryzienia. Na pewno wybór musi być podyktowany zainteresowaniami. Nie będzie dobrego lekarza z kogoś, kto nie jest empatyczny i kto mdleje na widok krwi. A dobrym architektem nie zostanie ktoś, kto nie ma wyobraźni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here