Jak dorobić po maturze?

Jak nam wiadomo, studia to ogromny koszt, nawet jak w Polsce państwo płaci studia dzienne. Wielu ludzi decydujący się na studia w większym mieście, bo w takich zazwyczaj znajdują się renomowane uczelnie wyższe, musi albo dojeżdżać alb wynająć pokój od osoby prywatnej albo mieszkać w akademiku. Wszystkie te możliwości łączy jeden podmiot czyli koszta. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Mieszkając na stancji, mamy bardzo dobre warunki, osobna kuchnia, łazienka, swój pokój do nauki czy nawet spotykania się ze znajomymi, największą wadą jest to że mieszkając w takim pokoju nasze koszta życia będą bardzo wysokie, natomiast dużym plusem będzie czas potrzebny na dojazd na zajęcia. Kolejną opcją jest akademik, czyli budynek który oddaje do użytku uczelnia najczęściej dla studentów przyjezdnych których adres zamieszkania jest oddalony o ponad 100 kilometrów od siedziby danej uczelni. Zaletą tego rozwiązania jest stosunkowo niski koszt, natomiast minusem jest to że jest wspólna toaleta oraz łazienka, nie można mieć swojej prali, wspólna jest też kuchnia. I nie wiadomo z kim będzie nam dane mieszkać. Trzecim rozwiązaniem jest dojeżdżanie na uczelnie z domu, ma to sens jeśli mieszkamy max godzinę drogi od uczelni. Zaoszczędzimy bardzo dużo na czynszu ale stracimy najwięcej czasu na dojazdy. Na każde z rozwiązań potrzebne są pieniądze, ale skąd wziąć pieniądze zaraz po maturze. Nie mamy przecież żadnego doświadczenia.

Jaka praca po liceum?

kończąc liceum mamy 19 lat, uśmiech na twarzy i puste konto bankowe. Nie każdego bowiem stać na studia dzienne. Na szczęście jest kilka rozwiązań na tą trudna sytuację. Matura jest w maju, i po niej nie ma już szkoły, czyli mamy 4 miesiące wolnego, najdłuższe wakacje w życiu. Tyle wolnego czasu, akurat żeby znaleźć pracę i odłożyć sobie na studia pare groszy. Jest kilka możliwości pracy, teraz podam najpopularniejsze z nich.

Mamy miesiące letnie, czyli zaczyna się sezon na zbieranie owoców, i tutaj właśnie jest możliwość zarobienia sobie, truskawki są bardzo popularne w naszym kraju, tak samo jak jabłka. Jeśli rok będzie urodziwy to każde ręce gotowe do pray są na wagę złota. Możemy pracować w Polsce, albo udać się za granicę, bardzo popularną opcją jest wyjazd na sezonowe zbieranie owoców do Niemiec, Francji, Holandii czy Włoch. Musimy mieć natomiast troszkę odwagi i samozaparcia aby w ogóle brać pod uwagę takie rozwiązanie. Na pewno zarobi będą o wiele wyższe niż w Polsce ale rozłąka od bliskich i przyjaciół może stanowić pewien problem. No ale jest tylko jedna z wielu opcji.

Kolejnym rozwiązaniem, w dużo mniejszym nakładzie pracy fizycznej jest roznoszenie ulotek, po kilka godzin dziennie, można zarobić na tym mniej ale jesteśmy cały czas w domu, i dużo przebywamy na powietrzu. Może to być dodatkowa praca już podczas szkoły , rano podczas dochodzenia z przystanku do szkoły oraz jak wychodzimy z szkoły to też możemy poświęcić na to godzinę.

Jeśli jesteśmy już pełnoletni, to otwierają się nowe możliwości dla nas, bardzo popularnym rozwiązaniem jest praca jako kelner, wszystkiego można się nauczyć, albo już w pracy albo udać się na kurs bycia kelnerem. Chociaż myślę że jest do zbędne, Ważnej jest by być zawsze uśmiechniętym oraz to by potrafić uważnie słuchać klienta, a na pewno będzie to wynagrodzone w postaci napiwków. Można być kelnerem zarówno w małych restauracjach od, których szczerze polecam Ci zacząć swoją przygodę z branżą gastronomiczną, następnie w coraz lepszych, gdzie może więcej jest do zrobienia ale możemy dostać większe pieniądze.

Zostańmy przy restauracjach bo to nie jest jedyna opcja na zarobek w gastronomii. Jak wiemy od dziecka, że przyjemniej je się z porcelanowych naczyń. I tutaj pojawia się nasza rola, można się zatrudnić na zmywaku, oczywiście im później będziemy zaczynać pracę tym większe będą nasze zarobki. W godzinach szczytu, gdzie na prawdę trzeba się uwijać żeby zdążyć ze wszystkim nasza pensja będzie rosła najszybciej.

Kolejnym sposobem zarobku w tej branży jest praca w coraz popularniejszych tak zwanych ” Food Truck „. Jest to bym powiedział mobilna kuchnia. Po krótkim przeszkoleniu możemy śmiało zacząć pracę w takim miejscu. Food Truck to również dobry początek dla własnej restauracji, wiele ogromnych dziś firm właśnie tak zaczynało. Od jednego małego food trucka. A dzisiaj ich restauracje można spotkać w całej Polsce.

Jeśli jesteśmy z typu ludzi bardziej leniwych, możemy pracować również będąc w domu, ta opcja jest bardzo wygodna. Możemy pracować i zarabiać nie najgorsze pieniądze nie wychodząc nawet z własnego pokoju. Popularnym zajęciem jest praca jak copywriter, jest kilak serwisów, na których śmiało możemy zacząć zarabiać jeśli tylko mamy ukończone osiemnaście lat. Nauczyć się jest nie tak bardzo trudno, jest masa poradników w internecie jak zacząć zarabiać na pisaniu. Wiadomo że na początku nie będzie to nam szło zbyt szybko ale jak ze wszystkim tak samo w tym przypadku potrzebna nam będzie praktyka, nie od razu Kraków zbudowano.

Podsumowując, aby pewnym krokiem stać się studentem potrzebujemy pieniędzy. Jeśli dotrwałeś do tego miejsca to znasz już najpopularniejsze sposoby na praca po liceum.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułFinansowanie społeczne
Następny artykułKredyt

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here