Fundusze ETF

Inwestowanie w fundusze ETF cieszy się w ostatnich latach olbrzymią popularnością, szczególnie wśród początkujących inwestorów. Ten stosunkowo nowy sposób pomnażania kapitału wydaje się relatywnie prosty, a także wygodny. Przy odrobinie wiedzy może się także okazać naprawdę korzystny finansowo. Sprawdź zatem jak inwestować w ETF-y i wypracuj pierwszy zysk!

Jak inwestować z zyskiem?

Na międzynarodowych rynkach finansowych można zarabiać na trzy różne sposoby:

  • samodzielnie nabywając akcje lub obligacje,
  • powierzając kapitał wybranemu funduszowi inwestycyjnemu,
  • inwestując w fundusze ETF.

Żadna z wymienionych możliwości nie jest pozbawiona wad i każda ma swoje zalety. Niemniej jednak większość doświadczonych inwestorów przykłada ogromną wagę do dywersyfikacji swojego portfela. Tym samym, z roku na rok, fundusze ETF stają się coraz bardziej popularne.

Co to jest fundusz ETF i jak funkcjonuje?

ETF to skrót od angielskiej nazwy Exchange Traded Fund i wolnym tłumaczeniu oznacza fundusz notowany na giełdzie.

Nadrzędnym celem funduszu ETF nie jest, wbrew pozorom, osiąganie jak najwyższych zysków. W tym przypadku mowa o pasywnej strategii inwestycyjnej. Najważniejsze zadanie funduszu ETF to nieustanne podążanie za zmianami wartości wybranego instrumentu bazowego, który może przybierać postać koszyka akcji lub indeksu akcyjnego. Jeśli jesteś zainteresowany dywersyfikacją swojego portfela, więcej informacji znajdziesz tutaj, na stronie renomowanego brokera Saxo Bank Polska.

Od wielu lat, olbrzymią popularnością cieszą się przede wszystkim ETF-y na indeksy akcji. Dzięki nim możesz łatwo zainwestować w koniunkturę panującą w danym sektorze lub nawet na całym rynku akcyjnym. Tym samym, zamiast samodzielnie umieszczać wybrane spółki w portfelu inwestycyjnym i ponosić konsekwencje potencjalnie złych decyzji, możesz bardzo rozsądnie podążać za rynkiem.

Fundusze ETF charakteryzują się hybrydową konstrukcją czyli funduszami inwestycyjnymi ale jednocześnie stanowią również przedmiot obrotu giełdowego. Certyfikaty ETF możesz w związku z tym bez przeszkód kupować i sprzedawać w godzinach pracy sesji giełdowych.

Nieograniczone możliwości inwestowania w ETF-y

Dzięki funduszom ETF, jako polski trader możesz wygodnie inwestować w zagraniczne indeksy akcji na światowych rynkach.

Wprawdzie na Giełdzie Papierów Wartościowych notowane są tylko ETF-y na indeksach WIG20, mWIG40 oraz DAX i S&P500, ale posiadając konto u brokera takiego jak Saxo Bank Polska, uzyskujesz dostęp do ETF-ów z całego świata.

ETF może również naśladować zmiany w wartościach indeksu obligacyjnego, ceny wybranego surowca lub określonej pary walutowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here