Czego się spodziewać na rozmowie kwalifikacyjnej?

Każdy, kto ubiegał się o pracę, wie jak ważny jest w osiągnięciu sukcesu pomyślny przebieg rozmowy kwalifikacyjnej. Świadomość powagi sytuacji powoduje, ze towarzyszy nam wówczas spora dawka stresu, a to zwykle nie pomaga. Aby ułatwić sobie zdobycie pracy, warto dowiedzieć się więcej o tym, jak przebiega rozmowa kwalifikacyjna, jak się do niej przygotować i jakie są najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej.
Rozmowa kwalifikacyjna bywa niekiedy bardzo brutalną weryfikacją laurki, jaką w CV wystawia swojej osobie kandydat do pracy. Aby uniknąć takiej sytuacji należy umieszczać w swojej aplikacji jedynie takie informacje, które maja odzwierciedlenie w rzeczywistości. Jeśli ten warunek jest spełniony, to pozostaje nam jedynie rzetelnie się do rozmowy o pracę przygotować. Nie próbujmy udawać kogoś kim nie jesteśmy. Bez fenomenalnych zdolności aktorskich wypadniemy wówczas sztucznie, w najgorszym wypadku będzie to po prostu śmieszne przedstawienie. Pamiętajmy, że nawet jeśli wyuczymy się na pamięć wszystkiego, co chcemy powiedzieć, to i tak zdradzi nas mowa ciała.
Starajmy się być opanowani. Przyszły pracodawca ma świadomość, że rozmowa kwalifikacyjna jest sytuacją niezwykle stresująca, ale niemal każdy pisze w swoim CV, że potrafi sobie radzić ze stresem. Jest to więc idealny moment, aby udowodnić, że napisaliśmy prawdę. W ramach przygotowania do rozmowy warto również dowiedzieć się jak najwięcej na temat firmy w której chcemy pracować. Pozwoli to na udzielenie pewnych i poprawnych odpowiedzi na najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej.
Podczas rozmowy o pracę niezwykle ważne jest pierwsze wrażenie- nie da się go zrobić drugi raz. Zadbajmy więc o nasz wizerunek. Warto dobrać odpowiedni strój i pamiętać o tym, aby był on czysty i wyprasowany. Należy zwrócić również uwagę na wygląd dłoni i włosów. Kobiety najkorzystniej będą się prezentować w delikatnym makijażu z biżuterią, która nie rzuca się zbyt mocno w oczy. Osoba ubiegająca się o pracę nie powinna wyglądać wyzywająco, ani niechlujnie. Pamiętajmy, że w niektórych zawodach wizerunek ma bardzo duże znaczenie.
Rozmowa kwalifikacyjna składa się zwykle z szeregu pytań, które maja sprawdzić wiedzę, kreatywność i inteligencję kandydata. Pozwalają one również ocenić, czy dana osoba będzie pasować do profilu przedsiębiorstwa i istniejącego już w nim zespołu. Przyszły pracownik może poprzez udzielone odpowiedzi, poinformować pracodawcę o swoich oczekiwaniach.
Warto postarać się o to, aby udzielić odpowiedzi na wszystkie pytania, które padną na rozmowie. Powinniśmy się dobrze przygotować zwłaszcza do odpowiedzi na najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Zwykle jako jedno z pierwszych pojawia się pytanie o naszą motywację, które brzmi: „Dlaczego chce Pani/Pan u nas pracować”. Celem tego pytania jest weryfikacja, czy przyszły pracownik poświęcił chwilę czasu na to, aby dowiedzieć się czym zajmuje się dana firma i jakie perspektywy oferuje stanowisko na które aspiruje.
Nie da się z oczywistych względów uniknąć pytania o dotychczasowe doświadczenie zawodowe. Możemy usłyszeć pytanie o powód odejścia z poprzedniego miejsca zatrudnienia. Należy odpowiedzieć na to pytanie rzeczowo i szczerze, ale uniknąć przy tym oczerniania pracodawcy.Nie bójmy się powiedzieć, co nam się podobało w poprzedniej pracy i czego się w niej nauczyliśmy.
Spodziewać się należy również pytań dotyczących naszej osobowości. Pracodawcę interesują zarówno nasze wady, jak i zalety. Pamiętajmy, że wymieniając wady, warto jest dodać, jakie działania podejmujemy, aby z tymi niedoskonałościami walczyć. Nie wymieniajmy również wad, które natychmiastowo dyskwalifikują nas w procesie rekrutacji na dane stanowisko. Raczej nie zostanie specjalistą do spraw obsługi klienta osoba, która powie, że jest nieśmiała i trudno jej nawiązywać kontakty z ludźmi. Inaczej wygląda sprawa, gdy nieśmiałość, jako swoją największą wadę wymieni kandydat na stanowisko magazyniera.
Powinniśmy się również przygotować na to, że padnie w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej pytani o nasze oczekiwania finansowe. Ma ono za zadanie sprawdzić, czy pracownik ma poczucie własnej wartości, oraz czy firma jest w stanie zaproponować mu pensję, jakiej on oczekuje. W odpowiedzi na to pytanie powinna paść konkretna kwota. Można podać ją netto, lub brutto. Można również podać pewien przedział. Powstrzymajmy się jednak od dodawania jakichkolwiek zbędnych komentarzy i unikajmy tłumaczenia się z tego, dlaczego oczekujemy takiej właśnie sumy. Lepiej jest również nie wspominać od razu o tym, że jesteśmy w tym zakresie skłonni do negocjacji.
Niekiedy zdarza się, że na rozmowie kwalifikacyjnej stajemy przed koniecznością wykonania jakiegoś zadania, które ma za zadanie sprawdzić w praktyce deklarowane przez nas umiejętności i naszą kreatywność. Podejść należy do takiego wyzwania spokojnie, zachowując pełną koncentrację. Często to również kandydat bywa proszony o zadanie pytania osobie prowadzącej rekrutację. Najlepiej wówczas zapytać o możliwości rozwoju w danej firmie, czy też o możliwy przebieg ścieżki kariery.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here