Co powinien wiedzieć przyszły student?

W pojęciu dzisiejszego świata nie ma nic za darmo. Za wszystko, niestety, musimy płacić. Nawet, jeśli coś wydaje się na pierwszy rzut oka bez dodatkowych opłat to nie należy w to wierzyć. Tak samo jest z edukacją. W naszym kraju istnieje obowiązek edukowania się, aż do ukończenia osiemnastego roku życia. Znaczy to tyle, że póki nie skończy się 18 lat trzeba chodzić do szkoły, niekoniecznie trzeba się w niej uczyć. Nie ma żadnych opłat, które musimy wnieść, aby nasze dziecko zostało przyjęte do szkoły podstawowej czy średniej. Edukacja naszego dziecka to jednak bardzo duży wydatek. Najdroższe są podręczniki oraz ćwiczenia, dolicza się do tego jeszcze zeszyty, przybory szkolne, tornister oraz mundurek (jeśli szkoła tego wymaga). Dodatkowo rodzic powinien wnosić opłaty na rzecz komitetu rodzicielskiego. Dochodzą jeszcze bilety do kina, teatru oraz opłaty za wycieczki szkolne. Nie są to obligatoryjne płatności, ale są bardzo mile widziane.

Po szkole średniej uczeń może kontynuować edukację i iść na studia. Studia też mogą być bezpłatne, ale darmowe studia to mrzonka. Jeśli student nie jest w stanie pracować, bo ma na przykład bardzo wymagające studia (prawo, medycyna) to wspomagają go zazwyczaj rodzice lub krewni. Oprócz wyżywienia, które w dużych miastach jest zazwyczaj kosztowne i droższe niż na prowincji, student musi gdzieś mieszkać. Czasami ma możliwość dojazdów, bo mieszka w dużym mieście, w którym rozpoczął studia. Nierzadko jednak studenci z mniejszych miejscowości oraz ze wsi zmuszeni są wynająć mieszkanie. Nie każdy decyduje się na mieszkanie w akademikach, są różne powody takiej decyzji i jednym z nich hałas, który panuje w takim skupisku ludzi. Drugim powodem, dla którego nie chcemy mieszkać w domach studenckich jest brak prywatności. Czasami musimy dzielić lokum z zupełnie obcymi nam osobami, może to być niekomfortowe zwłaszcza dla introwertyków i osób nieśmiałych. W domach studenckich bardzo często urządzane są huczne imprezy, dla niektórych jest to zaleta, ale dla innych może to być wada. Imprezy takie ciągną się do białego rana, nawet w czasie trwania sesji. Można też mieszkać na stancji, bywa to jednak gorsze niż akademik. Czasem mamy wrażenie, że jesteśmy cały czas inwigilowania i nie czujemy się swobodnie mieszkają w miejscu, gdzie żyje z nami właściciel. Pozostaje nam więc wynajem mieszkania z kimś znajomym. Koszt takiego wynajmu na przykład w Krakowie to około dwa tysiące złotych. Cena ta jest za mieszkanie dwupokojowe w dzielnicach, które oddalone są od centrum. Mieszkania w centrum obecnie nie są na typową studencką kieszeń, są raczej zarezerwowane dla turystów z zagranicy. Taki mamy rynek. W naszym dwupokojowym mieszkaniu możemy mieszkać najwyżej w cztery osoby. Powyżej tej liczby może być ciasno. Wychodzi nam po pięćset złotych na osobę. Student jeść musi, wbrew powszechniej opinii. Podstawowe wyżywienie na tydzień to około dwieście pięćdziesiąt złotych. Czyli student musi mieć minimum tysiąc pięćset złotych studiować wyżyć przez miesiąc w Krakowie. Dochodzi do tego jeszcze dojazd do uczelni (chyba, że mamy rower). Nie wliczamy tutaj imprezowania oraz jedzenia w restauracjach, nie są też uwzględnione pomoce dydaktyczne i opłata za ksero.
Student może trochę pieniędzy dorobić. Jeśli jego sytuacja materialna jest kiepska to może starać się o stypendium socjalne. Najwyższe stypendium to około sześćset złotych. Dodatkowo, za bardzo dobre wyniki w nauce student może ubiegać się o stypendium naukowe. Są różne rodzaje stypendiów za wyniki w nauce. Jednym z nich jest stypendium Rektora Uczelni (jest dość wysokie – około sześćset złotych). Dla wybitnych studentów jest stypendium Ministra Edukacji. To bardzo dobry zastrzyk gotówki, ale dostać go jest bardzo trudno. Kiedy wiemy, że zaraz po studiach dostaniemy dobrą pracę i będziemy zarabiać więcej niż minimalna stawka krajowa to możemy śmiało zabrać kredyt studencki. Przez okres studiów dostajemy co miesiąc kwotę niezbędną na nasze utrzymanie, a kiedy kończymy studia to możemy sobie pomału spłacać kredyt. Jest to bardzo komfortowe szczególnie w niektórych zawodach. Biorą ten kredyt głównie lekarze, prawnicy i inżynierowie informatycy.
Niektórzy studenci idą też do pracy. Jest to bardzo dobra opcja. Kiedy ich koledzy imprezują albo oglądają Netfilxa to oni zaczynają zdobywać doświadczenie. Nieważne czy są kelnerami w restauracjach, czy sprzedają w sklepie odzieżowym. Każda praca czegoś uczy i coś wnosi do naszego życia. Uczymy się szacunku do pieniądza, odpowiedzialności i punktualności. Zwiększa się objętość naszego CV i mamy większe szanse na znalezienie dobrej pracy. O ile nie zaniedbujemy naszej edukacji.
Studenci coraz częściej wybierają też studia płatne. Zazwyczaj są to studia zaoczne. Chodzi się na zajęcia raz na dwa tygodnie, poświęca się wtedy z reguły cały tydzień. Jest to idealna opcja dla ludzi, którzy chcą albo muszą pracować. Jest to też dobry pomysł na poszerzanie swojej wiedzy i kończenie nowych kierunków. W ten sposób można zrobić studia podyplomowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here