Co musisz wiedzieć na temat oszczędzania pieniędzy?

Tematyka zarządzania swoimi finansami oraz oszczędzania pieniędzy może na pierwszy rzut oka wydawać się dość skomplikowana, jednak w rzeczywistości nie jest to wiedza tajemna, wymagająca niesamowitych zdolności.

Przede wszystkim w zarządzaniu finansami należy skupić się na systematycznym kontrolowaniu wydatków i zwróceniu uwagi na te, które można obniżyć. Być może w swoim budżecie uwzględniasz wysoki abonament na telefon czy pakiet telewizyjny, którego nie wykorzystujesz
i możesz zaoszczędzić nieco pieniędzy renegocjować umowę na lepszych warunkach lub zmieniając dostawcę.

Innym wydatkiem, którego można uniknąć jest niespłacony limit na karcie kredytowej. Otóż karta kredytowa jest instrumentem, który pozwala korzystać z odnawialnego limitu finansowego, pozwalającego płacić za zakupy przy wykorzystywaniu przyznanego limitu zamiast płacić pieniędzmi z konta. Oczywiście istnieje termin, w którym wykorzystany limit musimy spłacić, tak żeby nie zostały nam naliczone odsetki. Ważne jest, aby wiedzieć jak długi jest okres bezodsetkowy i konsekwentnie pamiętać o jego spłacaniu, przez co zyskujemy zupełnie darmowy kredyt. Jeśli jednak nie dotrzymamy terminu spłaty, to jest to niestety bardzo łatwy sposób na generowanie niepotrzebnych kosztów.

Niektóre banki oferują możliwość odkładania do tzw. skarbonki zaokrąglanych końcówek z każdego wydatku. Jak to działa w praktyce? Przykładowo robimy zakupy na 45 zł, natomiast kolejne 5 zł, jako zaokrąglenie do pełnej dziesiątki trafia do wydzielonej skarbonki, mającej z reguły postać wydzielonego rachunku oszczędnościowego w naszym banku. Po pewnym czasie możemy odłożyć w ten sposób całkiem pokaźną sumkę. Zyskane w ten sposób pieniądze możemy odłożyć tworząc tzw. poduszkę finansową na nieprzewidziane wydatki tj. konieczność naprawy samochodu czy pralki lub utratę pracy.

Posiadając już kwotę rzędu kilku czy kilkunastu tysięcy złotych, warto zastanowić się nad zabezpieczeniem jej przed skutkami inflacji. Inflacja jest to stały wzrost cen produktów, przez co posiadając pewną stałą sumę pieniędzy z upływem czasu jesteśmy w stanie kupić za nie coraz mniejszą ilość dóbr. Najłatwiejszym i jednocześnie najbezpieczniejszym sposobem zabezpieczenia naszego kapitału jest wpłacenie go na rachunek oszczędnościowy lub lokatę. Równie bezpieczną alternatywą jest zakup obligacji skarbowych. Aktualnie oprocentowanie zarówno rachunków oszczędnościowych jak również lokat i obligacji jest stosunkowo niskie, przez co w pełni nie chroni nas przed skutkami inflacji, jednak w każdym z tych przypadków i tak jest to rozwiązanie skuteczniejsze niż trzymanie funduszy w gotówce czy na zwykłym (nieoprocentowanym) rachunku bankowym. Jeśli zastanawiamy się nad wyborem konkretnej formy oszczędzania i chcemy oszacować przewidywane zyski, musimy przy tym pamiętać o jednej istotnej kwestii, a mianowicie o podatku od zysków kapitałowych. Podatek ten, znany również jako podatek Belki (od nazwiska jego twórcy) lub podatek od lokat jest to kwota odliczana od naszych zysków z kapitału zgromadzonego w różnych instrumentach finansowych. Kwota tego podatku wynosi 19% od całości wygenerowanego zysku, więc o tyle niższy będzie nasz zarobek z lokaty czy obligacji.

Jeśli jednak mamy już odłożone na lokacie czy w obligacjach pewne fundusze, jako naszą poduszkę finansową, obejmujące przynajmniej wartość naszych kilkumiesięcznych zarobków i chcemy spróbować inwestycji o większym ryzyku i możliwej wyższej kwocie zwrotu kapitału możemy rozejrzeć się za nieco bardziej dochodowymi instrumentami finansowymi. Pamiętajmy jednak, że w takim przypadku istnieje spore ryzyko utraty przynajmniej części zainwestowanych środków, dlatego dobrze jest inwestować jedynie nadwyżki, których utrata nie będzie bolesna.

Dużą popularnością cieszą się różnego rodzaju fundusze inwestycyjne o różnej stopie ryzyka, przez co sami możemy zadecydować jaka część środków jest inwestowana na rynku akcji, a jak duża w bezpieczniejsze aktywa. Fundusze inwestycyjne, podobnie jak obligacje są instrumentami o długiej perspektywie inwestycyjnej od roku nawet do kilku lat, jednak w odróżnieniu od obligacji, których wykup w określonej kwocie po upływie zadanego czasu gwarantuje rząd, w przypadku funduszy nie mamy gwarancji tego, jak będzie wyglądał rynek kapitałowy w tak długiej perspektywie i nie możemy do końca określić czy inwestycja zakończy się zyskiem czy stratą.

Jeszcze bardziej ryzykownym sposobem inwestycji jest samodzielne handlowanie na giełdzie walutowej (forex) lub giełdzie akcji. W tym wypadku jednak wymagany jest już pewny i to dość znaczny poziom wiedzy na temat rynków kapitałowych i doświadczenie w obrocie kapitałem. Możemy oczywiście skorzystać z pomocy biura maklerskiego, które będzie zarządzać naszymi zainwestowanymi środkami.

Posiadając pewne wolne środki, możemy także zainwestować je także na wiele innych sposobów. Jedną z takich możliwości jest zakup ziemi lub nieruchomości na wynajem, jednak wymaga to już dość znacznego wkładu finansowego. Inną możliwością jest inwestycja w rozwój własnego biznesu, jednak w takim przypadku niezbędne jest odpowiednie przygotowanie oraz biznesplan, jednak jest to jedna z możliwości dających szansę na wysoką stopę zwrotu zainwestowanego kapitału.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here