Geografia

Strona startowa
Dzisiaj jest: 2017.07.26 | wschód Słońca: 4:46 | zachód Słońca: 20:38
Zegar demograficzny Świata: osób
Menu
Start
Matura z geografii
Testy z geografii
Mapy konturowe
Galeria geograficzna
Tabele geograficzne
Wypracowania
Ciekawostki
News` y z geografii
Książki do matury
Filmy geograficzne
Gry z geografii
Programy
Humor
Archiwum
Kontakt

Wyszukiwarka
Wpisz poniżej szukany
wyraz/frazę
więcej info

Ankieta
[ nowa ] Dlaczego zdajesz maturę z geografii ?
 Lubię ten przedmiot
 Jest mi potrzebna na studia
 Sam nie wiem dlaczego zdaję geografię
 Bo zdają ją koledzy/koleżanki
 Łatwo można ją zdać
Mapa strony
Geo
Archiwum
Polski diament na wystawie w Toruniu

Krzemień pasiasty, dorównujący diamentowi twardością, to światowy unikat geologiczny. Nie znajdziemy go nigdzie na świecie poza ziemią sandomierską. 

Krzemień pasiasty przez wieki uważano  za  chwast przeszkadzający wydobyciu wapienia. Teraz jubilerzy z Niemiec i Austrii konkurują o jego pozyskanie” – mówi kurator wystawy "Struktury, faktury, formy Cezarego Łutowicza z krzemieniem pasiastym"(Toruń), Katarzyna Kluczwajd. Krzemień pasiasty, wydobycie krzemienia pasiastego

Unikatowe właściwości krzemienia pasiastego wykorzystuje od 30 lat Cezary Łutowicz, sandomierski złotnik. To on jako pierwszy na świecie zaczął wytwarzać z niego biżuterię, która trafiła do wielu muzeów polskich, a także do zbiorów watykańskich.

Oprócz biżuterii Łutowicza, ekspozycja w toruńskim muzeum prezentuje naturalne utwory tego kamienia, które kształtami wywołują skojarzenia z dziełami sztuki: od paleolitycznych figurek Wenus, aż do rzeźb współczesnych.

Krzemień pasiasty nazywany jest także kamieniem optymizmu, co nawiązuje do magicznych znaczeń przypisywanych niegdyś kamieniom jubilerskim i klejnotom. Przełamany, ukazuje pierścienie bieli, czerni, szarości, beżu i brązu.

Najpopularniejsza koncepcja jego genezy mówi, że powstał on 150 milionów lat temu w wyniku wymarcia kolonii gąbek morskich. Krzemień pasiasty występuje jednak tylko w Polsce - na ziemi sandomierskiej w rejonie Ożarowa, okolicach Iłży i Krzemionek koło Ostrowca Świętokrzyskiego.

źródło: PAP - Nauka w Polsce
zdjęcie krzemienia pasiastego: archiwum geostrefa.pl
Powrót na stronę główną GeoArchiwum Poprzedni GeoNews      Następny GeoArchiwum
© www.geostrefa.pl (2006)